Te fundit

SHUPENZË, BANORËT:U HELMUAM NGA UJI I PIJSHËM  QENDRA SHËNDETËSORE JO TRANSPARENTE PËR NGJARJEN

Të dielën, u dencua nga banorët e Njësisë Administrative Shupenzë, të Bashkisë Bulqizë, se janë helmuar rreth 30 persona. Gazetari ynë shkoi në vendngjarje për ta ndjekur situatën nga afër, ku kontaktoi me banorë të zonës dhe me familjarë të cilët kanë pasur persona të dyshuar për helmim.  Të gjithë personat e intervistuar deklarojnë se helmimi ka ardhur nga uji ... Read More »

Mbi 1 meter uje ne rrugen e Arberit

Segmenti i rruges se Arberit ne afersi te Qafes se Buallit deri ne dalje te qytetit te Bulqizes eshte e pushtuar nga uji dhe guret ne rruge. Tek mbikalimi i qytetit te ri uji i grumbulluar nga reshjet e këtyre ditëve ka arritur deri ne nje meter e gjysme. Kjo situatë e pazakontë ka penguar qarkullimin e automjeteve duke i ... Read More »

KF Bulqiza zyrtarisht në kategorinë II; Bashkia Bulqizëzhvillon ceremoni të posaçme

  Pas një paraqitjeje futbollistike shumë të kënaqshme gjatë vitit që lamë pas, Klub Futboll  Bulqiza për herë të parë pas viteve 90,është ngjitur zyrtarisht në kategorinë e dytë.Në lidhje me këtë event, Bashkia Bulqizë organizoi një ceremoni të posaçme, ku ndër të tjera u shpërndanë medaljet për lojtarët e skuadrës, një kupë simbolike për Klub Futboll  Bulqiza dhe certifikata mirënjohjeje nga Bashkia për persona që kanëkontribuar në rrugëtimin e  skuadrës.Ceremonia e zhvilluar në mjediset e Bashkisë nën masa të kujdesshme ndaj pandemisë COVID-19, nisi me cfaqjen e nje ... Read More »

 Financimi i rrugës Ura e Çerenecit – Librazhd, në hapat e fundit të kontratës

Asfaltimi i rrugës nacionale Ura e Çerenecit – Librazhd, por pritet nga mijëra banorë jo vetëm që jetojnë përgjatë kësaj rruge, por edhe nga Bulqiza apo Dibra. Shkurtimi i distancës me jugun e vendit do ta bënte këtë rrugë tepër të frekuentueshme nga qytetarët e Qarkut Dibër. Por prej 8 vitesh ajo pret të asfaltohet në 36 kilometra, pasi pjesa ... Read More »

 Dega e PD Bulqize mbyll fazen e propozimit per kandidat per deputet dhe drejtues lokal

Partia Demokratike- dega Bulqizë, ka mbyllur me sukses aktivet e Grup Seksioneve ne zbatim te  vendimit nr.60 të PDSH, vendim që lidhet me angazhimin më të rëndësishëm politik në vend, per   perfaqesimin  politik për të zgjedhurit lokal dhe ata të pushtetit qendrorë, si produkt i vendimarrjes dhe përfaqësimit nga baza politike e partisë. Identifikimi dhe propozimi i kandidatëve nga anëtarët ... Read More »

Në Bulqizë nuk do të ketë më dru në rrugë e sheshe

  Qytetet e Peshkopisë dhe të Bulqizës për shkak të temperaturave shumë të ulta që zbresin gjatë stinës së dimrit, zgjedhin ngrohjen me dru zjarri. Qytetarët mbushnin trotuare apo sheshe para pallateve të tyre me drutë e dimrit, një fenomen që niste që në muajt e verës. Por në Bulqizë këtë vit do të jetë ndryshe. Bashkia e këtij qyteti ka ... Read More »

Mbledhja e kryesise se PD Bulqize

Ne pasditen e se henes Dega e PD Bulqize zhvilloi mbledhjen e kryesise se saj, e para pas pandemise se covid-19. Ne kete mbledhje te deleguar nga qendra e PDSH ishin Enkelejd Alibeaj,Çlirim Gjataj dhe Dorjan Gjokmarkaj. Mbledhjen e kesaj kryesie e hapi kryetari I deges se PD Bulqize Defrim Fiku, i cili  pasi i uroj mireseardhjen te deleguareve nga qendra ... Read More »

Bulqize: Ministri I Brendshem Lleshaj:Do perballen me ligjin,ata qe po shkaterrojne territorin.

Pas takimeve ne Burrel,Klos dhe Peshkopi Ministri I Bredshem Sander Lleshai I shoqeruar nga Prefekti I Qarkut Nexhbedin Shehu,Drejtori I        pergjitheshem I policies se shtetit Ardi Veliu,drejtoresha e IKMT Dallendyshe Bicaj,ndalesen e fundit e beri ne qytetin minator te Bulqizes.   Ai dhe ekipi qe e shoqeronte u prit nga kryebashkiaku I Bulqizes Lefter Alla dhe drejtues te ... Read More »