Te fundit

Author Archives: admin-bulqiza

Bulqize: pallati rrezik per familjaret

Nje pallat ne lagjen e Re te qytetit te Bulqize ka krijuar çarje  te forta ku po rrezikon jeten e familjeve qe jetojne ne te.Sipas banoreve shkak i çarjes se pallatit erdhi edhe si rezultat i termetit te fundit qe perfshiu gjithe Shqiperine por nuk ka munguar edhe rreshkitja e tokes.Banoret shprehen se ndjehemi mjaft te rrezikuar dhe se plasaritjet ... Read More »

Familja Previzi në Sopot të Bulqizës në rrezik nga linja e energjisë elektrike

  Familja e Subi Previzit nga fshati Zall-Sopoti i Zerqanit në Bashkinë e Bulqizës po rrezikohet nga linja e energjisë elektike të cilën e ka pak metra larg banesës. Në mungesë të një shtylle të posatshme, telat përcjellës janë vendosur në një pemë arrë. Por familjarët tregojnë se sa herë ka reshje shirash apo fryn erë, linja shpërthen në flakë si ... Read More »

Bashkia Bulqize ne ndihme te banoreve te prekur nga termeti

  Pasi ka mbajtur 1 minut heshtje ne nderim  te viktimave  e termetit qe goditi Shqiperine,kryetari i Bashkise Bulqize Lefter Alla  ka mbledhur Shtabin e Emergjencave Civile prane Bashkise si dhe drejtuesit e institucioneve  ku ka kerkuar qe te behet sensibilizimi per tju ardhur ne ndihme  banoreve te  prekur nga termnerti.sinkron Ne kete kuader ne qender te qytetit te Bulqize eshte ... Read More »

Minatoret ne proteste,akuzojne sindikaten per mos mbeshtetje krijohet nje tjeter sindikate.

Minator dhe ish minator te Bulqizes,u mblodhen  te djelen  ne qender te qytetit ku  protestuan per te drejtat e e tyre ne pune,dhe mosmbeshtetjen me  sindikaten  aktuale te minatoreve.Protesta e minatoreve kishte te bente edhe  me shpalljen dhe  themelimin e Sindikates se Bashkuar te Bulqizes. Ne kete tubim perfaqesues i kesaj sindikate u zgjodh Elton Debreshi,i cili ne fjalen e tij tha ... Read More »

Tërmeti i 21 Shtatorit, dosjet ende nëpër bashki Shehu: Presim t’i dërgojmë në EC

Dosjet e banesave të dëmtuara nga tërmeti i 21 Shtatorit ende nuk janë plotësuar nga disa bashki në Qarkun e Dibrës. Prefekti i këtij Qarku Nexhbedin Shehu, tha se bashkitë Mat, Klos e Bulqizë kanë dorëzuar vendimet e marra në këshillat bashkiak për listën emërore të dëmeve, ndërsa Bashkia Dibër nuk e ka dorëzuar ende. Nga ana tjetër prefekti Shehu ... Read More »

Asfaltohen rrugët e Lagjes së Re të Bulqizës

  Lagjja e Re e Bulqizës tashmë ka të gjitha rrugët e saj të brendshme të asfaltuara. Më në fund është finalizuar projekti i financuar nga Bashkia Bulqizë që kap vlerën e rreth 29.5 milion lekëve të rinj. Në mbyllje të investimit ishte i pranishëm vetë kryetari i Bashkisë Bulqizë Lefter Alla, i cili tha se një ndër prioritetet e tij ... Read More »

Bulqizë, Sopoti me probleme të shumta

Banorët e fshatit Sopot në Njësinë Administrative Zerqan në Bulqizë, kanë investuar vetë për infrastrukturën rrugore të tyre. Dhjetra banorë në lagjen Preftarkë kanë punuar me ditë të tëra për të ndërtuar rrugën e tyre pasi instancat vendore e ato qëndrore nuk e bënin. Banorët thonë se edhe pse rrugën e ndërtuan vetë, Bashkia Bulqizë nuk na ka ndihmuar aspak ... Read More »