Te fundit

Bulqize e Diber. Besimtaret musliman falin Fiter Bajramin

Xhamia

Ashtu  si ne te gjithe vendin edhe ne rrethin e Bulqizes pas perfundimit te muajit te shejnte te Ramazanit qindra besimtare Mysliman te  rrethit te Bulqizes, mengjesin e sotem  kryen ritet per Faljen e Fiter Bajramit. Riti i faljes u drejtua nga Myftiu i  i Xhamise se Bulqizes Sejdin Strazimiri, i cili tha se kjo feste eshte nje feste madheshtore dhe te tilla jane festat ne kete fe te bukur, ku per cdo dite qe ben nje pune te mire duke ju larguar nje pune te keqe, ajo dite eshte Bajram ajo dite eshte feste.Myftiu u shpreh se kjo feste kete vit besimtaret e Bashkise Bulqize i gjeti me nje xhami te re. ai ne urimin e tij  theksoi se muaji i Ramazani ka qene pak shqetesues si pasoje e zhurmave politike,ky popull ka kaluar peridha te veshtira,dhe se shpresojm qe ne ditet ne vijim  te jene me te mbara per gjithe  ne. Edhe besimtaret e Dibres u mblodhen kete dite ne pallatin e sportit Bashkim Lala per te kryer ritet e faljes se Fiter Bajramit.Falja u drejtua nga myftiu I Dibres Muiz Kurtulla I cili ne fjalen e tij duke ju drejtuar muslimaneve te pranishem ne kete falje tha se jemi ne diten me te bukur,diten e shperblimeve,diten e fiter bajramit ,diten kur allahu shperblen roberit e tij per ate ramazan,per ate ibadet,per ate sacrifice aq te madhe qe ja dretjton krijesa krijuesit te saj allahut te madherushem,prandaj te nderuar mysliman eshte gezim I madh kur njeriu e ndjen se e ka kry amanetin ndaj krijuesit te tij.