Te fundit

Bulqize/ Festohet pelegrinazhi Ballem Sulltan,ministria e kulture e shpall Ballem Sulltani monument Kulture

Ballenja
Mijera besimtare dhe besimtare bektashinj, por jo vetem, nga Bulqiza, Mati dhe gjithe Shqiperia, kane shkuar me 29 qershor per te festuar ne vendin e quajtur Ballem Sulltan te njesise administrative Martanesh te rrethit te Bulqizes, ku si per cdo vit, kane kryer ritin e pelegrinazhit te tyre, ne kete vend te shenjte te Ballem Sulltanit. Besimtaret e shumte kane ndezur qirijnj, duke shprehur lutjet e tyre, per me shume miresi e begati per ta dhe familjet e tyre.Ne kete peligrinazh moren pjese si kryegjyshi boteror DEDE Etmond Brahimaj dhe shume Baballare te Tyrbeve nga e gjithe Shqiperia,te pranishem ishen autoritet e pushtetit vendor ,si dhe nga ministria e Kultures. Ne fjalen e tij pershendetese Haxhi Dede Edmond Ibrahimaj tha qe Teqja e Ballem Sulltanit ka vlera te medha historike dhe vete Ballem Sulltani ka qene dhe do te mbetet si nje reformator mjaft largpames ne rrugen 800 vjecare te besimit te mrekullueshem bektashian. Nder te tjera Kyegjyshi Boteror Etmond Brahimaj tha ne fjalen e tij se sot eshte nje dite e vecante ne kete vend te shejnte pasi kjo dite perkon me 500 vjetorin e lindjes se Ballem Sulltanit. Me pas fjalen e moren nekryetari i bashkise Adhurim Lika dhe prefekti i qarkut Diber, Ardit Kaja, ku ne emer te insitucioneve dhane mesazhet e tyre pershendetese per kete dite te vecante….sinkron. Nderkohe Ministria e Kultures vendin e shejnte te Ballem Sulltani e shpalli Monument Kulture ku perfaqesuesi i monumenteve te kultures Arben Spaho pasi lexoi dekretin,i dorezoi ate kryegjyshit boteror Dede Etmond Brahimaj Dervish Mikel Onjea u shpreh se Ballem Sulltani ka ngelur e trasheguar brez pas brezit,dhe se feja Bektashiane eshte nje nder fete me te pasterta e cila ka promovuar vlerat e saj dhe se eshte doktrine e fese islame.
Me pas festa ka filluar me aktivitete te ndryshme, performuan grupe pjesmarrese te cilet kishin ardhur posaçerish per kete feste.