Te fundit

Bota

Një fshat i ndërtuar nga mbetje të riciklueshme

Fshati mesjetar i Campanopolisit është ëndrra e realizuar e Antonio Campana, pas një lufte me kancerin dhe me zaptuesit e tokës që donin ta kthenin atë në një landfill. Campanopolis është një fshat i vogël i ndërtuar mbi një stil të larmishëm, me ndërtesat që janë kryesisht të ngritura falë pajisjeve të rikuperuara nga prishja e ndërtesave të tjera dhe ... Read More »

Alarm nga UNICEF. 100 fëmijë të vrarë për 3 ditë

Si rezultat i betejave intensive të luftës në 3 ditët e fundit në Siri kanë humbur jetën të paktën 100 fëmijë. Avionët sirianë ne bashkëpunim me ata rusë dyshohet se kanë hedhur më shumë se 1700 bomba në gjysmën lindore të qytetit me te madh sirian i cili kontrollohet nga forcat rebele. Moska thotë se objektivi i tyre janë vetëm ... Read More »

Tragjedi në boks

Skocezi Mike Towell ndërroi jetë në spital pas plagëve të rënda të marra në një ndeshje të kategorisë së peshës ëelter kundër Dale Evan, të cilën e humbi mne KO teknik, pas raundit të pestë. Mike Toëell me origjinë nga Dundee, pësoi një “knock doën” që në raundin e parë, por ai arriti të ngrihet dhe të vazhdojë ndeshjen deri ... Read More »

Planet për iPhone 8

Kur iPhone 7 sapo ka dalë në treg Apple ka nisur të mendojë më shpejt për pajisjen pasaardhëse. iPhone 8, sipas forumeve teknologjike dhe artikujve që qarkullojnë në internet do të jetë një revolucion më vete sa i përket linjës së prodhimit të telefonave inteligjentë të kompanisë. Është ende shpejt për të folur për hollësi në lidhje me këtë telefon, ... Read More »

Ambientalisti: Ushtarët rusë në Shqipëri në pritje të armëve kimike nga Siria

Është përhapur gjerësisht denoncimi i bërë nga i riu ambientalist Besmir Agalliu. Sipas tij forcat ruse që ndodhen këto ditë në vendin tonë kanë një qëllim që mbahet sekret. Sipas tij ato po marrin pjesë në çmontimin e armëve kimike nga Siria. Më poshtë denoncimi i plotë i tij: “Trupa ushtarake RUSE sot kanë zbarkuar në Tiranë (si asnjë herë ... Read More »

Një rekord i ri shpejtësie

Makina supersonike britanike Bloodhound SSC synon të thyejë vjeshtën e 2017-tës rekordin botëror të shpejtësisë në tokë, 1,230 kph i vendosur në 1997. bdërkohë që pretendimet e britanikëve janë që shigjeta e saj e shpejtësisë të tregojë 1,609 km/. Në kulmin e shpejtësisë, Bloodhound do të përshkojë 1.6 kilometra në 3.6 sekonda, duke prodhuar 135.000 kuaj-fuqi, një fuqi kjo 180 ... Read More »

Studimi: “Snapchat” i rrezikshëm, ja pse duhet ta fshini urgjentisht

Aplikacioni “Snapchat” i përhapur gjerësisht, përpos kreativitetit, është edhe i rrezikshëm për përdoruesit e tij. “Studimi zbulon se vajzat adoleshente janë ato më të rrezikuarat nga ky aplikacion janë. Ato bëjnë fotografi, i postojnë, kurse shokët dhe shoqet e tyre mund t’i shohin ato fotografi për disa sekonda të caktuara”, shkruan sociologu Adam McLane. Kjo është edhe ndër arsyet kryesore ... Read More »