Te fundit

Foto

Aktivitete në Ditën Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore

29 shtatori është Dita Kombëtare e Trashëgimisë Kulturore, në kuadër të së cilës është zhvilluar një aktivitet në qytetin antik të Durrësit. Amfiteatrit ju rikthye “lavdia” dhe shkallët e tij u mbushën me spektatorë. Ishte ky monument simbol për qytetin dhe jo vetëm, në të cilin nëxënës të shkollave të qytetit interpretuan valle të trevave të ndryshme shqiptare. Si një ... Read More »

Të pasurit hedhin sytë nga supernëndetëset

Pasja e superjahti personal me pishina transparente që të mundësojë të shikosh nën ujë dhe gjithçka tjetër luksi që mund t’ia shtosh asaj ka dalë jashtë mode për miliarderët, ata kanë një tjetër sfidë: Të kenë një nëndetëse luksi. Sipas Forbes çmimi mesatar i një superjahti është rreth 250 milionë paund, dizenjuesit mund të ofrojnë më tepër se të të ... Read More »

Kanabisi mbulon lumin në Fushë Krujë

Degët e bimës së kanabisit janë shfaqur në rrjedhën e lumit Zezë të Fushë Krujës. Bashkë me mbeturinat përgjatë lumit, me qindra degë të bimës narkotike kanë përfunduar aty. Të parët që u përballën me këto pamje ishin banorët e shtëpive aty pranë. Askush nuk di të thotë se si kanabisi ka ardhur deri këtu dhe po lundron në sipërfaqen ... Read More »

Dita Ndërkombëtare pa Makina, pedalim në Durrës

Grupimi “Bicycle Durrës” ka organizuar një pedalim në rrugët e qytetit bregdetar, në kuadër të Ditës Ndërkombëtare pa Makina. Aktiviteti synonte ndërgjegjësimin e përdoruesve të makinave për uljen e përdorimit të tyre, duke i ofruar si mjet alternativ biçikletën. Pjesëtarët e grupit pedaluan përgjatë rrugëve të qytetit, në orët e pasdites së djeshme. Muajt e fundit aktivitet e grupimit “Bicycle ... Read More »

Gjetja e kufomës në Tiranë, kërkohet ndihmë për identifikimin

Policia e Tiranës kërkon ndihmë për identifikimin e një kufome të skeletizuar, të gjendur me datë 12 shtator, në Kodër Selit, i cili është i seksitmashkull, mosha rreth 20 vjeç dhe me gjatësi mbi 160 cm. Së bashku me skeletin janë gjendur: – Një palë atlete “ADIDAS” – Një palë tuta, ngjyrë blu. – Një palë të brendshme me ngjyrë ... Read More »

Durrës, rrugët pushtohen nga uji

Reshjet e shiut me intensitet te lartë kane shkaktuar përmbytje ne disa lagje dhe rrugë të qytetit të Durrësit. Zonat me problematike janë rrethrrotullimi pranë stacionit te trenit, rruga “Aleksander Goga”, shëtitorja “Taulantia”, lagja nr 4, 18  si dhe disa zona te tjera periferike. Në këto zona shumë automjete që udhëtonin u detyruan te ndalonin ne trafik për shkak te ... Read More »

Zjarr i madh tek qendra tregtare në Tiranë

Një zjarr i madh ka rënë tek një qendër tregtare në “Komunën e Parisit”, për shkaqe ende të panjohura. Sipas Syri.net, në vendngjarje ka mbërritur një zjarrfikëse dhe forcat e policisë për të rrethuar vendin dhe evakuuar qytetarët. Nuk dihet nëse zjarri ka rënë brenda qendrës tregtare apo tek pallatet pranë saj. Deri tani nuk ka raportime për persona të ... Read More »

Antenë celulare mbi tarracë, nuk zbatohen masat e institucioneve

300 familje tek “Rruga e Durrësit” në kryeqytet, janë ankuar tek Bashkia e Tiranës dhe Ministria e Brendshme për vendosjen e një antene celulare mbi tarracën e një pallati aty pranë. Siç vërtetohet nga denoncimi i bërë publik nga Nisma #Thurje, qytetarët kanë marrë përgjigje nga ministri i brendshëm dhe Policia Bashkiake, se do të merren masa për këtë rast, ... Read More »