Te fundit

Kategori

 Financimi i rrugës Ura e Çerenecit – Librazhd, në hapat e fundit të kontratës

Asfaltimi i rrugës nacionale Ura e Çerenecit – Librazhd, por pritet nga mijëra banorë jo vetëm që jetojnë përgjatë kësaj rruge, por edhe nga Bulqiza apo Dibra. Shkurtimi i distancës me jugun e vendit do ta bënte këtë rrugë tepër të frekuentueshme nga qytetarët e Qarkut Dibër. Por prej 8 vitesh ajo pret të asfaltohet në 36 kilometra, pasi pjesa ... Read More »

Gjorice, banoret kunder qeverise, per  ndertimin e dy Hece-ve.

Projekti i qeverise, per ndertimin e Hece-ve, ne Zallin e Bulqizes, ne zonen e Gjorices, qender e njesise administrative me te njejtin emer, ne bashkine Bulqize,ka shkaktuar revolte e indinjate tek banoret e Gjorices, te cilet, per te treten here radhazi.Perpjekjen e Drejtorise Rajonale te Mjedisit Diber, per te organizuar nje degjese publike  me  banoret , per ndikimet ne mjedis ... Read More »

Nga nesër “fillon” dimri në Bulqizë, ja temperaturat

Që nga e hëna temperaturat në Bulqizë, pritet të ftohen. Ndërsa shi, mjegull e edhe ngrica do ta shoqërojnë vendin që nga e hëna. “Javën e parë të tetorit, masa të ftohta ajrore polare nga veriu i kontinentit do të fillojnë të depërtojnë mbi rajon që do të sjellin një paralajmërim të motit dimëror, me reshje shiu dhe rënie të ... Read More »

FOTO/ Ja si do të votohet në Dibër, kjo është fleta e votimit

Kjo është fleta e votimit vetëm me emrat e dy kandidatëve për kreun e bashkisë së Dibrës. KQZ-ja njoftoi sot se fletët e votimit që do të përdoren për zgjedhjet për Kryetar të Bashkisë Dibër kanë mbërritur nga prodhuesi slloven në datën 6.09.2016 në Magazinat e Lindrës, brenda afateve kohore. Fletët e votimit u prodhuan nga kompania sllovene “Cetis” me të ... Read More »

VIDEO/ Presidenti Nishani nga Vatikani: Shqiptarët po i japin botës një shenjtore, është krenari

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani deklaroi gjatë pjesëmarrjes në koncertin për Nënë Terezën në Vatikan, se shenjtërimi i saj është një moment historik dhe një trashëgimi historike për kombin shqiptar. Ai deklaroi se shqiptarët, po i japin botës një shenjtore që ka dimensionin e nënës. “Jemi dëshmitar i një momenti historik, i cili reflekton një rrugëtim të vërtetë, por mbi ... Read More »