Te fundit

Lokale

Mbledhja e kryesise se PD Bulqize

Ne pasditen e se henes Dega e PD Bulqize zhvilloi mbledhjen e kryesise se saj, e para pas pandemise se covid-19. Ne kete mbledhje te deleguar nga qendra e PDSH ishin Enkelejd Alibeaj,Çlirim Gjataj dhe Dorjan Gjokmarkaj. Mbledhjen e kesaj kryesie e hapi kryetari I deges se PD Bulqize Defrim Fiku, i cili  pasi i uroj mireseardhjen te deleguareve nga qendra ... Read More »

Bulqize: Ministri I Brendshem Lleshaj:Do perballen me ligjin,ata qe po shkaterrojne territorin.

Pas takimeve ne Burrel,Klos dhe Peshkopi Ministri I Bredshem Sander Lleshai I shoqeruar nga Prefekti I Qarkut Nexhbedin Shehu,Drejtori I        pergjitheshem I policies se shtetit Ardi Veliu,drejtoresha e IKMT Dallendyshe Bicaj,ndalesen e fundit e beri ne qytetin minator te Bulqizes.   Ai dhe ekipi qe e shoqeronte u prit nga kryebashkiaku I Bulqizes Lefter Alla dhe drejtues te ... Read More »

Ministri Lleshaj në Peshkopi : Luftë pa kompromis grupeve kriminale, zero tolerancë për lëndët plasëse dhe kultivimin e kanabisit

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj I shoqeruar nga drejtori I pergjithshem I Policise se shtetit Ardi Veliu,drejtoresha e IKMT Dallendyshe Bici zhvilloi paraditen e se shtunes, një takim me përfaqësues e të zgjedhur vendorë te Dibres, për të diskutuar për mbrojtjen e mjedisit, masat kundër ndërtimeve pa leje, dëmtimit e prerjes së pyjeve, luftën antikanabis,e çështje të tjera që lidhen ... Read More »

Martanesh, humb jetën minatori 56 vjeçar

Një minator 55 vjeç gjeti vdekjen këtë të mërkurë në një nga galeritë e Martaneshit në Bulqizë. Ngjarja mësohet se ka ndodhur rreth orës 10 e 30 minuta, ku dyshohet se minatori me inicialet B.Xh është goditur nga një masiv shkëmbor gjatë punës në thellësi të minjerës. Policia bën të ditur se ka mbërritur në spitalin e  Bulqizës rreth orës orës ... Read More »

Fshati Vajkal me probleme te shumta per ujin vadites

Megjithëse është shumë pak kilometra nga qyteti i Bulqizës, fshati Vajkal është ndër fshatrat më të lënë pasdore sa i përket shërbimeve apo investimeve nga ana e pushtetit vendor. Fshati mbart një histori të shekullore ku përmendet edhe në luftërat e Skënderbeut me Turqit. Megjithatë, banorët thonë se historikisht në fshatin e tyre kanë munguar investimet. Pëllumb Dauti thotë se ... Read More »

16 vjeçari, jeta e të cilit varet nga një aparaturë

Ky është 16 vjeçari Ramiz Çupi nga në lagjen e re të qytetit të Bulqizës. jeta e këtij 16 vjeçari është e varur nga kjo aparaturë të cilën e kanë marrë nga një spital në Romë të Italisë. Ramizi vuan nga sëmundja e distrofisë muskulare dhe për këtë ai ka marrë këtë aparaturë e cila kushton 15 mijë euro e ... Read More »

Ekipi i fitbollit te Bulqizes vijon me rezultate positive drejt titullit ne kategorine e trete

Pas katër fitoresh dhe një humbjeje, Klubi i Futbollit të Bulqizës, ka zhvilluar pasditen e se enjtes  ndeshjen e radhës, kundër ekipit të KF Valbonës së Tropojës, e cila u mbyll me rezultatin 1-0 në favor të bulqizakëve.Takimi nisi në orën 15:00 dhe u mbajt në Kompleksin Sportiv “Loro Boriçi” në Kamëz.Djemtë e KF Bulqiza ne kete ndeshje bulqiza luati ... Read More »

Tmerr në Maqellarë  mbeturina e kafshë të ngordhura anash rrugës

Vijon te jete situatë shumë e rëndë sa i përket shërbimit të grumbullimit dhe tërheqjes së mbeturinave nga Bashkia e Dibres. Ndonëse në disa pika janë vendosur kotenjer, në shumë zona mbeturinat kanë pushtuar mjedisin. E tilla është situata edhe në afërsi të Maqellarës në rrugën e vjetër. Anash kësaj rruge tonelata mbeturina janë hedhur aty, mes tyre edhe qen ... Read More »