Te fundit

Lokale

Bulqizë, fermerëve te Gjoricës i mbeten prodhimet stog

gjorica

  Fermerët e Bulqizës po përballen me mungesën e tregut të prodhimeve të tyre. Edhe pse vitin që shkoi ka patur superprodhim, ai ka mbetur stog pa shitur. Një ndër ta është edhe fermeri Xhavit Muka nga fshati Çerenec i Sipërm në Njësinë Administrative Gjoricë në Bashkinë Bulqizë. Xhaviti thotë se është kthyer nga emigrimi në itali dhe ka krijuar plantacione ... Read More »

Banoret e Fushe Bulqizes bllokojne mbledhjen e keshillit Bashkiak

Keshilli

Mbledhja e keshillit bashkiak Bulqize  per miratimin e  heqjes  nga fondi pyjor per ta trajtuar si truall per ndertimin e dy hece  eshte bllokuar nga banoret e zones se Fushe Bulqizes.Banoret pjesmarres ne mbledhjen e keshillit kundershtuan me force lejimin  e pjeses se  siperfaqes pyjore te kesaj zone nga fondi pyjor i Bashkise Bulqize, per ti hapur rruge projekteve per ... Read More »

Takim per Sezonin  turistik per qarkun Diber

Prefekti

Në prag të sezonit të ri turistik edhe pse qarku i Dibrës nuk ka shumë pika turistike apo destinacione të njohura, prefekti i Qarkut Nexhbedin Shehu mblodhi drejtues të institucioneve të kulturës në Qark, përfaqësues të bashkive, të Institutit të Monumenteve të Kulturës etj. Gjatë takimit të zhvilluar me ta, Shehu iu kërkoi atyre angazhim maksimal për mbarëvajtjen e këtij ... Read More »

BULQIZË. I jepet titulli “Qytetar Nderi” pas vdekjes Intelektualit dhe drejtuesit Isuf Koçi

Isuf Koci

  Ne sallen e shfaqjeve te qendres kulturore Bulqize eshte zhvilluar ceremonia e dhenjes se titullit “Qytetar Nderi”pas vdekjes, intelektualit dhe drejtuesit,djalit te Bulqizes Isuf Koci. Ne kete ceremoni moren pjese mjaft qytetare,bashkepunetore te Isufit,drejtues te kohes, familjare dhe te ftuar te tjere.Mori pjese edhe kryetari I bashkise Melaim Damzi,Kryetari I keshillit Bashkiak Gazmend Kenga,ish drejtori I minieres miku I ... Read More »

Pas Peshkopise, Basha takim me qytetaret ne Shupenze e Bulqize

Basha

  Kryedemorkati Lulzim Basha pas takimit te mengjesit me qytetaret e Peshkopise, eshte ndalur dhe ne njesine administrative Shupenze e pastaj ne Bulqize. Basha degjoi qytetaret e Shupenzes per problematikat e tyre, si dhe u beri thirrje qe te bashkohen te gjithe bashke per te luftuar kunder kesaj qeverie dhe per te mbrojtur te drejtat e tyre. Pastaj ai u ndal ... Read More »

Peshkopi, trotuaret zaptohen nga tregtarët

Trotuaret Peshkopi 1

Qyteti i Peshkopisë është ndër më problematikët përsa i përket zaptimit të hapsirave publike e kryesisht të trotuareve. Shitja e produkteve të ndryshme nga tregtarët bëhet në trotuar duke vënë në rrezik jetën e këmbësorëve të cilët duhet të ecin në një rrugë me makinat. Zona më problematike është ajo në hyrje të qytetit pranë urës ku produkte nga më ... Read More »

DEPUTIM DINJITOZ SI TRAINER I KAMPIONIT ADRIATIK CAMI. FITORE E SHKELQYER E SPORTISTIT ARJAN NGJEÇI NE GREQI

Boksi

  Me daten 2 mars ne qytetin e Athines ne Greqi u zhvillua ndeshja e pare e boksit ndermjet sportistit Shqiptar nga Hasi  Arjan Ngjeçi kundrejt nje sportisti Grek qe luante ne qytetin e tij dhe kishte nje kariere sportive me 12 ndeshje nderkombetare te fituara te gjitha me nokdaun teknik,.Kjo ndeshje u fitua nga sportisti Shqiptar, 15 vjecari deputues ... Read More »