Te fundit

Teknologji

Ja si ta kuptoni nëse telefoni juaj po përgjohet

Për të kuptuar nëse dikush po përgjon telefonin tuaj ose jo duhet të kenë parasysh këto informacione. Kontrolloni se sa gjatë mban bateria e telefonit tuaj. Nëse qëndrueshmëria e baterisë zvogëlohet në mënyrë drastike ka mundësi që telefoni juaj të jetë duke u përgjuar. Kontrolloni temperaturën e telefonit tuaj celular, pasi nëse ai nxehet edhe nëse ju nuk e përdorni ... Read More »

Planet për iPhone 8

Kur iPhone 7 sapo ka dalë në treg Apple ka nisur të mendojë më shpejt për pajisjen pasaardhëse. iPhone 8, sipas forumeve teknologjike dhe artikujve që qarkullojnë në internet do të jetë një revolucion më vete sa i përket linjës së prodhimit të telefonave inteligjentë të kompanisë. Është ende shpejt për të folur për hollësi në lidhje me këtë telefon, ... Read More »

Një rekord i ri shpejtësie

Makina supersonike britanike Bloodhound SSC synon të thyejë vjeshtën e 2017-tës rekordin botëror të shpejtësisë në tokë, 1,230 kph i vendosur në 1997. bdërkohë që pretendimet e britanikëve janë që shigjeta e saj e shpejtësisë të tregojë 1,609 km/. Në kulmin e shpejtësisë, Bloodhound do të përshkojë 1.6 kilometra në 3.6 sekonda, duke prodhuar 135.000 kuaj-fuqi, një fuqi kjo 180 ... Read More »

Studimi: “Snapchat” i rrezikshëm, ja pse duhet ta fshini urgjentisht

Aplikacioni “Snapchat” i përhapur gjerësisht, përpos kreativitetit, është edhe i rrezikshëm për përdoruesit e tij. “Studimi zbulon se vajzat adoleshente janë ato më të rrezikuarat nga ky aplikacion janë. Ato bëjnë fotografi, i postojnë, kurse shokët dhe shoqet e tyre mund t’i shohin ato fotografi për disa sekonda të caktuara”, shkruan sociologu Adam McLane. Kjo është edhe ndër arsyet kryesore ... Read More »

Të pasurit hedhin sytë nga supernëndetëset

Pasja e superjahti personal me pishina transparente që të mundësojë të shikosh nën ujë dhe gjithçka tjetër luksi që mund t’ia shtosh asaj ka dalë jashtë mode për miliarderët, ata kanë një tjetër sfidë: Të kenë një nëndetëse luksi. Sipas Forbes çmimi mesatar i një superjahti është rreth 250 milionë paund, dizenjuesit mund të ofrojnë më tepër se të të ... Read More »

Telefon me 24 ditë bateri

Nokia ka sjellë në treg një model celulrai, vecantia e të cilit qëndron tek bateria që mban 24 ditë karikim. Pajisja ka të gjitha aplikacionet bazë: një shfletues (browser) të thjeshtë Opera Mini, ekran 2.4 polësh, kamera 0.3 megapiksel dhe…Bluetooth. Por veçantia e tij qëndron tek bateria dhe cmimi prej 30 dollarësh. I vetmi problem për tregun është se shitet ... Read More »

Yahoo! Pëson vjedhjen më të madhe historike në sulmet kibernetike

Hakerat kanë arritur të vjedhin informacionet e rreth 500 milionë përdoruesve të Yahoo në vitin 2014, diçka që klasifikohet tashmë si shkelja më e madhe kibenertike e pranuar publikisht në histori. Mes të dhënave të vjedhura janë informacione personale si emra, adresa poste elektronike, nurma telefoni, ditëlindje dhe fjalëkalime. Yahoo tha se nuk janë prekur të dhënat e kartave të ... Read More »

Pajisja e re nga “Snapchat”

Snapchat ka prezantuar syzet e pajisura me kamera nga të dyja anët, që pritet të hidhen në treg brenda këtij viti. Kompania thotë se modeli fillestar do të jetë në gjendje që të filmojë vetëm 30 sekonda kohëzgjatje kundrejt një çmimi prej 130 dollarësh. Testimin e parë të këtyre syzeve e ka bërë vetë Evan Spiegel, themeluesi i Snapchat, i ... Read More »