Te fundit

Kreu

Procesionarja e pishes “Insekti qe zhduk pyjet”

Procesionarja e pishes “Insekti qe zhduk pyjet”

Prej vitesh,masivet pyjore po  perballen me insektin e rrezikshem te procesionares si ne rrethin e Matit ashtu edhe ne rrethin...
Read More
Ndërtesa e rrezikshme në Bulqizë, Muliu: Do kërkojmë të shembet, problem për fëmijët

Ndërtesa e rrezikshme në Bulqizë, Muliu: Do kërkojmë të shembet, problem për fëmijët

Në lidhje me ndërtesën e rrezikshme në Bulqizë ku dikur përdorej si pikë për grumbullimin e mineralit të kromit, ka...
Read More
Ulja e temperaturave, rruga e Tërnovës gati e pakalueshme

Ulja e temperaturave, rruga e Tërnovës gati e pakalueshme

Rënia e ndjeshme e temperaturave ka sjellë problemet e para në fshatrat e Bulqizës. ndonëse atje nuk ka patur ende...
Read More
Familja Vargu ne Çerenec me shtepi te re fale kontributit personal te Kryebashkiakut Alla

Familja Vargu ne Çerenec me shtepi te re fale kontributit personal te Kryebashkiakut Alla

Ne diten e fundit te vitit 2019, familja vargu ne fshatin Çerenec i Poshtem ne njesine administrative Gjorice, hyri ne...
Read More

 

 

Procesionarja e pishes “Insekti qe zhduk pyjet”

Prej vitesh,masivet pyjore po  perballen me insektin e rrezikshem te procesionares si ne rrethin e Matit ashtu edhe ne rrethin e Bulqizes. Ky insekt i njohur ndryshe si krimbi i pishes, ka shkaktuar deme te medha ne pishen e zeze. Para kete,kater vite me pare Ministria e Mjedisit ndermori edhe nje fushate per te hequr ne menyre mekanike kete insekt ... Read More »

Ulja e temperaturave, rruga e Tërnovës gati e pakalueshme

Rënia e ndjeshme e temperaturave ka sjellë problemet e para në fshatrat e Bulqizës. ndonëse atje nuk ka patur ende reshje dëbore, shumë prej rrugëve janë mbuluar nga akulli duke u bërë të rrezikshme për lëvizjen e automjeteve. E tillë është edhe rruga e fshatit Tërnovë në Njësinë Administrative Zerqan. Rruga është e mbuluar nga akulli në shumë segmente, duke ... Read More »

Familja Vargu ne Çerenec me shtepi te re fale kontributit personal te Kryebashkiakut Alla

Ne diten e fundit te vitit 2019, familja vargu ne fshatin Çerenec i Poshtem ne njesine administrative Gjorice, hyri ne shtepi te re fale kontributit te kryetarit te bashkise Bulqize Lefter Alla, kesaj here duke kontribuar si biznesmen me te ardhurat e tij personale.Me kete rast se bashku me drejtues të Njesise Administrative  Gjoricë, Alla i dhuroi kesaj familje edhe ... Read More »

Bulqize/ Koncert festiv me rastin e festAve te fundvitit

  Ne kuader te festave te fundvitit, Krishtlindjeve  dhe Vitit te Ri, Qendra Kulturore e femijeve, me mbeshtetjen e bashkise Bulqize, dhane nje kncert festiv ne sallen e kinemase se Pallatit te Kultures. Moren pjese banore, nxenes te shkollave, mesues dhe prinder. Koncerti ishte  pergatitur me mjaft kulture artistike e profesionalizem nga Leonard Lala, udheheqes artistic, Kujtim Shehu, drejtues kori,dhe ... Read More »