Te fundit

Kreu

 Financimi i rrugës Ura e Çerenecit – Librazhd, në hapat e fundit të kontratës

Asfaltimi i rrugës nacionale Ura e Çerenecit – Librazhd, por pritet nga mijëra banorë jo vetëm që jetojnë përgjatë kësaj...
Read More

 Dega e PD Bulqize mbyll fazen e propozimit per kandidat per deputet dhe drejtues lokal

Partia Demokratike- dega Bulqizë, ka mbyllur me sukses aktivet e Grup Seksioneve ne zbatim te  vendimit nr.60 të PDSH, vendim...
Read More

Në Bulqizë nuk do të ketë më dru në rrugë e sheshe

  Qytetet e Peshkopisë dhe të Bulqizës për shkak të temperaturave shumë të ulta që zbresin gjatë stinës së dimrit, zgjedhin...
Read More

Mbledhja e kryesise se PD Bulqize

Ne pasditen e se henes Dega e PD Bulqize zhvilloi mbledhjen e kryesise se saj, e para pas pandemise se...
Read More

 

 

“VETTINGU” I MINATORËVE 300 LEKË PËR TË DORËZUAR DOKUMENTAT

Minatorët e Bulqizës të cilët prej vitesh kërkojnë miratimin e statusit të minatorit, jo vetëm që nuk e kanë marrë atë, por sidnikata të ndryshme eksperimentojnë me ta. Nisma e Sindikatës së Minatorëve të Shqipërisë për të bërë një vetting të pensionistëve minator si kusht për tu miratuar më pas statusi i minatorit në parlament, ka nisur të zbatohet. Megjithëse ... Read More »

FERMERËT E VALIKARDHËS I LENË TOKAT DJERR

Nje pjese e madhe e siperfaqes te tokes ne fshatin Valikardhe te njesise administrative Zerqan te Bashkise Bulqize,ka mbetur djerr.Banoret e kesaj zone shprehen se kostoja per te punuar nje dynym toke eshte mjaft e shtrejnte me makineri por edhe me kafshe pune. Per çdo nje dynym toke nje fermeri i i duhet te paguaje te pakten 80 mije lek ... Read More »

Bletarët: “Po na shfaroset bleta, shkak është hashashi”

Prej disa vitesh bletarët e Qarkut Dibër po ankohen për dëmtimin e mizës së bletës. Ky dëmtim është përhapur në të gjithë qarkun ndërsa nuk ka ende një shkak të vërtetuar, megjithëse bletarët kanë bindjen e tyre. Një ndër bletarët e dëmtuar është edhe Xhavit Muka nga Gjorica e Bulqizës. Ai thotë se dëmtimi i bletës së tij ka nisur ... Read More »

Bulqizë, fermerëve te Gjoricës i mbeten prodhimet stog

  Fermerët e Bulqizës po përballen me mungesën e tregut të prodhimeve të tyre. Edhe pse vitin që shkoi ka patur superprodhim, ai ka mbetur stog pa shitur. Një ndër ta është edhe fermeri Xhavit Muka nga fshati Çerenec i Sipërm në Njësinë Administrative Gjoricë në Bashkinë Bulqizë. Xhaviti thotë se është kthyer nga emigrimi në itali dhe ka krijuar plantacione ... Read More »

Banoret e Fushe Bulqizes bllokojne mbledhjen e keshillit Bashkiak

Mbledhja e keshillit bashkiak Bulqize  per miratimin e  heqjes  nga fondi pyjor per ta trajtuar si truall per ndertimin e dy hece  eshte bllokuar nga banoret e zones se Fushe Bulqizes.Banoret pjesmarres ne mbledhjen e keshillit kundershtuan me force lejimin  e pjeses se  siperfaqes pyjore te kesaj zone nga fondi pyjor i Bashkise Bulqize, per ti hapur rruge projekteve per ... Read More »

Takim per Sezonin  turistik per qarkun Diber

Në prag të sezonit të ri turistik edhe pse qarku i Dibrës nuk ka shumë pika turistike apo destinacione të njohura, prefekti i Qarkut Nexhbedin Shehu mblodhi drejtues të institucioneve të kulturës në Qark, përfaqësues të bashkive, të Institutit të Monumenteve të Kulturës etj. Gjatë takimit të zhvilluar me ta, Shehu iu kërkoi atyre angazhim maksimal për mbarëvajtjen e këtij ... Read More »

BULQIZË. I jepet titulli “Qytetar Nderi” pas vdekjes Intelektualit dhe drejtuesit Isuf Koçi

  Ne sallen e shfaqjeve te qendres kulturore Bulqize eshte zhvilluar ceremonia e dhenjes se titullit “Qytetar Nderi”pas vdekjes, intelektualit dhe drejtuesit,djalit te Bulqizes Isuf Koci. Ne kete ceremoni moren pjese mjaft qytetare,bashkepunetore te Isufit,drejtues te kohes, familjare dhe te ftuar te tjere.Mori pjese edhe kryetari I bashkise Melaim Damzi,Kryetari I keshillit Bashkiak Gazmend Kenga,ish drejtori I minieres miku I ... Read More »