Te fundit

Kreu

 Financimi i rrugës Ura e Çerenecit – Librazhd, në hapat e fundit të kontratës

Asfaltimi i rrugës nacionale Ura e Çerenecit – Librazhd, por pritet nga mijëra banorë jo vetëm që jetojnë përgjatë kësaj...
Read More

 Dega e PD Bulqize mbyll fazen e propozimit per kandidat per deputet dhe drejtues lokal

Partia Demokratike- dega Bulqizë, ka mbyllur me sukses aktivet e Grup Seksioneve ne zbatim te  vendimit nr.60 të PDSH, vendim...
Read More

Në Bulqizë nuk do të ketë më dru në rrugë e sheshe

  Qytetet e Peshkopisë dhe të Bulqizës për shkak të temperaturave shumë të ulta që zbresin gjatë stinës së dimrit, zgjedhin...
Read More

Mbledhja e kryesise se PD Bulqize

Ne pasditen e se henes Dega e PD Bulqize zhvilloi mbledhjen e kryesise se saj, e para pas pandemise se...
Read More

 

 

GJORICË, MOLLËT HIDHEN NË LUM PASI SKA TRTEG SHITJEJE

  Ndonëse janë një ndër prodhuesit më të mëdhenj të mollës në vendin tonë, fermerët e Dibrës e Bulqizës po përballen çdo vit me mungesën e tregut të shitjes. Situata alarmante është edhe në njësinë administrative Gjoricë të Bashkisë Bulqizë. Fermerët i kanë bërë gati mkollët e tyre për ti hedhur në lumin Drin. Sipas tyre, mungesa e tregut të shitjes ... Read More »

Takim BREZASH me ish drejtuesit e minierës së Bulqizës

       Këtë të shtunë, ne qytetin e Bulqizes u zhvillua një takim brezash mes ish drejtuesve, inxhinierëve, e tenkikëve qe kane punuar e drejtuar ne minieren e kromit ne Bulqize  pas viteve 60-të.   Nje ore para takimit, ne qytet mberriten inxhinieret veteran qe kaluan nje pjese te jetes se tyre ne qytetin tone, te cilet I dhane jete ... Read More »

Nje dite kushtuar Hysen Dervishit.  Promovohet “Dibra, zemra e kombit”. Merr titullin “Qytetar Nderi” autori Hysen Dervishi

Eshte zhvilluar me nje nivel te larte artistik, ne nje nga sallat e muzeut  historik kombetar,promovimi I librit Dibra Zemra e kombit e autorit Hysen Dervishi.    Autori Hysen Dervishi  si  prezantim  per shikuesit  tane eshte nga Fshati Lukan I Dibres dhe ka qene prej nje periudhe mbi 10 vjecare Drejtor I pallatit te kultures Bulqize ku jetoi dhe punoi ne ... Read More »

Shperndahen çantat e infermierit per infermieret e qendrave shendetesore te rrethit Bulqize.

Ne sallen e konferencave te Hotel restorant Bulqizes jane shperndare çantat e infermierit per te gjithe infermieret e qendrave shendetesore te rrethit Bulqize,mundesuar nga projekti HAP (shendet per te gjithe) financuar nga qeveria Zviceriane. Çantat e shperndara kane Brenda 16 paisje qe do te perdoren nga keto infermiere.Keto paisje qe permban çanta jane hartuar ne bashkepunim me Infermiere te kujdesit ... Read More »

Prifti Dom Jan Franko Kadeneli, nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i bashkise Klos.

Ne bashkine Klos, eshte zhvilluar ceremonia e dekorimit te Dom Jon Frankos, me titullin e larte “Qytetar Nderi” i Klosit, akorduar nga keshilli bashkiak i bashkise se Klosit.  Moren pjese ne kete ceremoni banore te zones se Klosit, si edhe Prefekti i qarkut te Dibres, Nexhmedin Shehu, kryebashkiaku i Matit Nezir Rizvani, si dhe perfaqesuesi i Dioqezes se Rreshenit, Dom ... Read More »

Artistet Bulqizake ne festivalin “ODA DIBRANE”

Për katër netë me rradhë në qytetin e Peshkopisë  u zhvillua festivali Oda Dibrane  . Më shumë se 500 artistë të ardhur nga të gjitha trojet Shqipfolëse ,performuan në skenën e Pallatit të Kulturës “Haki Stërmilli” .  Pjesëmarrësit vlerësojnë maksimalisht festivalin ,pasi vit pas viti grupet sjellin vlerat e folklorit nga ato vijnë. Ajo ç’ka e bën të veçantë këtë ... Read More »

Perfundoj me sukses festivali “Oda Dibrane”

Për katër netë me rradhë në qytetin e Peshkopisë dhe atë të Dibrës së madhe  u zhvillua Oda Dibrane . Në fakt ky festival me këtë emër nuk mund të kishte kuptim të zhvillohej vetëm në Peshkopi, ndaj organizatorët prej 5 vitesh e zvillojnë atë edhe në Dibër të Madhe. Në natën e parë për publikun performoi Ansambli Kombëtar i ... Read More »

Banoret e Bulqizes ndjehen te rrezikuar nga qente endacake

Banoret e qytetit te Bulqizes , ndjehen te rrezikuar nga qente endacake, te cilet jane shtuar dukshem.  Keshtu lagjet e Qytetit te Vjeter dhe te Ri, jane te pushtuara nga qente e rruges, te cilet jane te pranishem jo vetem ne rruget dytesore te lagjeve, por edhe  ne pedonalen e qytetetit.  Nje situate e tille, e cila vijon te jete prezente edhe ... Read More »