Te fundit

Kreu

 Financimi i rrugës Ura e Çerenecit – Librazhd, në hapat e fundit të kontratës

Asfaltimi i rrugës nacionale Ura e Çerenecit – Librazhd, por pritet nga mijëra banorë jo vetëm që jetojnë përgjatë kësaj...
Read More

 Dega e PD Bulqize mbyll fazen e propozimit per kandidat per deputet dhe drejtues lokal

Partia Demokratike- dega Bulqizë, ka mbyllur me sukses aktivet e Grup Seksioneve ne zbatim te  vendimit nr.60 të PDSH, vendim...
Read More

Në Bulqizë nuk do të ketë më dru në rrugë e sheshe

  Qytetet e Peshkopisë dhe të Bulqizës për shkak të temperaturave shumë të ulta që zbresin gjatë stinës së dimrit, zgjedhin...
Read More

Mbledhja e kryesise se PD Bulqize

Ne pasditen e se henes Dega e PD Bulqize zhvilloi mbledhjen e kryesise se saj, e para pas pandemise se...
Read More

 

 

Familja Vargu ne Çerenec me shtepi te re fale kontributit personal te Kryebashkiakut Alla

Ne diten e fundit te vitit 2019, familja vargu ne fshatin Çerenec i Poshtem ne njesine administrative Gjorice, hyri ne shtepi te re fale kontributit te kryetarit te bashkise Bulqize Lefter Alla, kesaj here duke kontribuar si biznesmen me te ardhurat e tij personale.Me kete rast se bashku me drejtues të Njesise Administrative  Gjoricë, Alla i dhuroi kesaj familje edhe ... Read More »

Bulqize/ Koncert festiv me rastin e festAve te fundvitit

  Ne kuader te festave te fundvitit, Krishtlindjeve  dhe Vitit te Ri, Qendra Kulturore e femijeve, me mbeshtetjen e bashkise Bulqize, dhane nje kncert festiv ne sallen e kinemase se Pallatit te Kultures. Moren pjese banore, nxenes te shkollave, mesues dhe prinder. Koncerti ishte  pergatitur me mjaft kulture artistike e profesionalizem nga Leonard Lala, udheheqes artistic, Kujtim Shehu, drejtues kori,dhe ... Read More »

Fëmijët e familjes Lika në Bulqizë nuk duan lodra, por vetëm bukë thatë për natën e vitit të ri

Shumë familje në prag të natës së ndërrimit të viteve planifikojnë t’i mbushin tryezat plot apo ta kalojnë në restorante, por ka edhe nga ata të cilat jo vetëm nuk bëjnë planifikime, por shpresojnë të kenë bukë për të ngrënë. E tillë është edhe familja e Hamit Likës në lagjen “Minatori” të Bulqizës.Familja prej 6 anëtarësh jeton në kushtet esktreme ... Read More »

Zerqan vijon të ruhet tradita e bluarjes së drithërave me anë të mullirit me ujë

Ndonëse në ditët e sotme produktet e dala nga drithërat e ndryshëm, shumë banorë i marrin të gatshme, ka ende zona që vijojnë të ruajnë traditës e prodhimit vetë të tyre. I tillë është edhe rasti i fshatit Valikardhe, në Njësinë Administrative Zerqan në Bashkinë e Bulqizës. banorë të këtij fshati, por jo vetëm, vijojnë të përdorin mullirin me ujë ... Read More »

Nderohet me rastin e daljes ne pension mesuesja dhe drejtuesja Durime Lleshi

Mesuesja Durime LLeshi,pas rreth kater dekadash pune te palodhur dhe kontributi te cmueshem ne arsim,largohet dhe del ne pension.me kete rast   per nder te saj kolektivii i shkolles 9-vjeçare Xhevdet Doda Bulqize nen kujdesin personal te drejtoreshes se shkolles zonjes Lindita Kaja, organizoi nje dreke pershendetese. Mesuese Durime Lleshit kurre nuk iu nda ditari nga dora qe nga viti 1983 kur ... Read More »