Te fundit

Bulqize.Banoret e Fushe Bulqizes bllokojne mbledhjen e keshillit Bashkiak per te treten here.

Mbledhja e keshillit bashkiak Bulqize  per miratimin e  heqjes  nga fondi pyjor per ta trajtuar si truall per ndertimin e dy Hece-ve  eshte bllokuar per te treten here nga banoret e zones se Fushe Bulqizes. Banoret fillimisht kane protestuar para keshillit Bashkiak ku nuk u lejuan nga policia bashkiake dhe ajo e rendit per te marre pjese ne keshill.Pas shume ... Read More »

Bulqize:Investim ne shkollen 9-vjeçare “Shefqet Tançi”

Rreth 700 nxenes te shkolles 9-vjeçare “Shefqet Tançi” ne Bulqize,do te kene mundesine te zhvillojne mesim ne kushte optimale fale nje investimi te qeverise dhe bashkise Bulqize. Me nje investim prej 80 milione leke te rinj kesaj shkolle po i behet nje rikonstruksion total te saj,perfshire sitemin e ngrohjes dhe ambjentet sportive.    Kryetari i Bashkise Bulqize,Melaim Damzi isnspektoi punimet ... Read More »

Ribashkimi i gjimnazeve në Peshkopi, ministrja Shahini perplaset me ish drejtoreshën e DAR Dibër

Gjatë vizitës së saj në qytetin e Peshkopisë, Ministrja e Arsimit, Besa Shahini është përplasur me një punonjëse të Drejtorisë Arsimore Rajonale Dibër, e cila më parë ka qenë Drejtoreshë e DAR Dibër. Shkak për këtë është bërë kërkesa e ish drejtoreshës Margarita Markja ndaj ministres për të mos lejuar bashkimin e dy gjimnazeve ”Said Najdeni” në një të vetëm ... Read More »

Godinat e braktisura në Bulqizë që rrezikojnë jetën e banorëve

Këto godina të braktisura në lagjen Çupi të Bulqizës janë kthyer në një rrezik serioz për jetën e banorëve aty pranë. Dikur ato kanë shërbyer si ambjente te ish parkut te automjeteve dhe me pas në vend për seleksionimin e kormit, por më pas u braktisën. Ndonëse nuk janë pronë e asnjë privati, ato frekunetohen nga banorët por kryesisht fëmijët. ... Read More »

ANKESAT PËR VONESËN E RIFILLIMIT TË PUNIMVE QATO ZBRET NË TERREN

Nisur nga ankesat e shumta të banorëve të Qarkut Dibër, për vonesën e rifillimit të punimeve në rrugën nacionale Burrel – Klos, Drejtoresha e Autoritetit rrugor Shqiptar, Sonila Qato ishte këtë të Mërkurë në kantier, ku pa nga afër rifillimin e punimeve. Qato tha se pengesë ndaj firmës është moti i papërshtatshëm për zhvillimin e volumeve të ndryshmeve të punimeve. ... Read More »

1500 BANORË TË MELANIT ME RRUGË TË DËMTUAR

Rreth 1500 banorë të fshatrave Rabdisht, Bellovë, Zagrad dhe Cerjan  në njësinë administrative Melan në Bashkinë e Dibrës përballen çdo ditë me gjendjen e rënduar të rrugës së tyre, që i lidh me qytetin e Peshkopisë. Drejtuesit e mjeteve dhe banorët e këtyre fshatrave thonë se në rrugë nuk investohet prej afro 5 vitesh. Ata shprehen se dikur kur njësia ishte ... Read More »

Ne spitalin e Bulqizes shtohet numri i te prekurve me semundje profesionale

Te  pakten 400 persona qe punojne dhe kane punuar ne miniere,kerkojne ndihme prane spitalit te Bulqizes nga semundjet kronike.Shkaku i semundjeve te renda ka ardhur si pasoje e kushteve te veshtira nga prania e  pluhurit dhe lageshtires ne punen ne miniere.   Sipas mjekut specialist Fatos Hoxha, grup moshat me te prekura nga semundjet  kronike vijojne nga 45 deri ne 55 vjeç, me semundje ... Read More »

L.I.D,Inspekton punimet ne rrugen e Arberit

Lidhja e Intelektualeve Dibrane  inicoi një rrugëtim në rrugën e Arbërit, tek vepra më e rëndësishme dhe e vështirë e saj, Ura e Vashës.  30 intelektualë dibranë ardhur nga Tirana, ku pjese e ketij rrugetimi u be edhe televizioni  I Bulqizes me operatorin Defrim Karaj dhe gazetari sportive pjese e lidhjes se intelektualeve Dibrane Defrim Methasani,panë nga afër punimet tek ura ... Read More »