Te fundit

Bulqize-Gjendet trupi i pajete i nje 70 vjecari.

        Eshte gjetur i pajete trupi i nje 70 vjecari disa metra larg Ures se Çerenecit ne komunen Gjorice,Sipas policise lokale te Bulqizes bejne me dije se mengjesin e sotem nga kalimtaret e rastit eshte pikasur trupi i paje i nje 70 vjecari, te cilet kane njoftuar menjehere policine per kete ngjarje.Menjehere ne vendgjarje ka arritur policia ... Read More »

Diber, ministri I Financave, Cani, takim me fermeret.

Ministri I Financave dhe njeheresh deputet I Qarkut te Dibres, Shkelqim Cani, ka realizuar nje takim me fermeret dibrane. Takimi I zgjeruar me fermeret u zhvillua ne nje nga sallat e Filialit te Universitetit “Aleksander Moisiu” ne Peshkopi. Mori pjese ne kete takim edhe Prefekti I qarkut, Melaim Damzi. Takimin e hapi drejtori I Drejtorise Rajonale te Bujqesise Diber, Nevruz ... Read More »

“SHUTRREJA”NE KOMUNEN RUKAJ MAT, BURIMI I PASHFRYTËZUAR

Ndonëse shumë vende apo zona në Mat vuajnë mungesën e ujit vaditës, ka zona të cilat kanë ujë vaditës por iu mungon infrastruktura për ta përdorur atë. E tillë është edhe komuna Rukaj e cila ka një burim të rrallë dhe me një sasi të konsiderueshme uji, Shutrren. Pas viteve 90-të ky burim, pothuajse nuk është shfrytëzuar aspak. Ndërsa këtë ... Read More »

D.SH.P.BULQIZE AKTIVITET PRAKTIK NE DITEN E SHENDETIT TE GOJES

Cdo vit më datë 20 mars eshte vendosur si dita nderkombetare e higjenes se gojes. Kjo ditë synon të rrisë ndërgjegjësimin si dhe të tregojë rëndësinë e madhe që ka shëndeti oral në shëndetin e përgjithshëm dhe mirëqënien. Higjena e mirë e gojës është shumë e rëndësishme pasi ajo favorizon një shëndet të mirë. Keshtu ne kete dite edhe drejtoria ... Read More »

AKTIVITET NDERLENDOR I SHKOLLES “ASLLAN KETA”FUSHE-BULQIZE

Keto dite ne shkollen 9 vjecare Asllan Keta Fush bulqize organizuan nje aktivitet nderlendor me nxenesit e klasave te 10 dhe 11 te kesaj shkolle. Aktiviteti titullohej une e dua artin dhe kulturen, ku nxenesit me kete projekt bene nderthurjen e lendeve te letersise,artit dhe sportit ku ishin nderthurur bukur kenga,recitimi,vallja,punimet artistike te vet nxenesve,piktura dhe skulptura te cilat u ... Read More »

Protesta nga minatoret ne pension, perpara ACR-se

Nje grup minatoresh ne minieren e Bulqizes, te dale ne pension prej 1 shkurtit 2015, me ligjin e ri ne fuqi, ne baze te ketij ligji, ketyre minatoreve u takojne 2 paga, gjithashtu keto 2 paga jane te perfshira ne kontraten e punes mes dy paleve. Protesta e zhvilluar nga minateret te cilet kane mbi 38 vite pune, jane bere ... Read More »