Te fundit

“BULQIZA”, një zë i ri në tregun mediatik shqiptar

Para 23 vitesh, në maj 1992, kur Bulqiza ishte ende rajon, doli numri i parë i gazetës me emrin e qytetit shqiptar më të njohur në botë. Pikërisht përfaqësues të elitës bulqizake të asaj kohe, që falë dhe kontributit të gazetës mundësuan bërjen e Bulqizës rreth më vete, pas 23 vitesh krijojnë në Tiranë Shoqatën Atdhetare-Kulturore “Bulqiza”, me President z.Lutfi ... Read More »

E majta organizon kampionat minifutbolli ne Bulqize

Me iniciativë të kandidatit të majtë për kryetar të bashkisë Bulqizë, Melaim Damzi dhe mbështetje të deputetit të LSI-së për qarkun e Dibrës, Përparim Spahiu, organizohet kampionati I minifutbollit për rrethin tonë. Në këtë aktivitet mësohet se do të ndeshen mes tyre 29 ekipe të rinjsh nga I gjithë rrethi. Me këtë rast u zhvillua një takim në një nga ... Read More »

NJË UJËSJELLËS GJITHËPËRFSHIRËS NË PESHKOPI

Tashmë qyteti i Peshkopisë bashkë me rrethinat e saj do të kenë një ujësjellës modern, i cili po financohet nga Banka Austriake. Këto ditë u bë inagurimi i fillimii të punimeve të Ujësjellësit që do të përfshijë qytetin e Peshkopisë dhe fshatrat: Tomin, Çetush, Pollozhan dhe Dohoshisht. Projekti përfshin rehabilitimin total të nyjeve kryesore në qendrën e qytetit pajisjen e ... Read More »

Nisin punimet për asfaltimin e rrugës së Vajkalit.

Më në fund edhe Vajkali do jetë me rrugë të asfaltuar. Këto ditë ka nisur puna për ashaltimin e rrugës së Vajalit nga ana e bashkisë Bulqizë, Bëhet fjalë për sistemim-asfaltimin e një segmenti rrugor me gjatësi prej rreth 1.2 kilometra përfshirë edhe një urë lidhëse të këtij fshati me rrugën nacionale, me vlerë 15 milion lekë të reja. Rruga ... Read More »

NGJARJET NË KUMANOVË, BLINDOHET KUFIRI ME SHQIPËRINË

Banorët e fshatrave në Dibër përreth Kufirit me Maqedoninë thonë që prej ditës që ka nisur konflikti në Kumanovë, kufiri është blinduar nga policia dhe ushtria maqedonase. Banorët thonë se nuk arrijnë t’i afrohen aspak kufirit nga frika se mund të vriten nga policia maqedonase siç ka ndodhur dikur. Çobanët, fëmijët e vegjël por edhe të tjerë që kanë tokat ... Read More »

Fushe-Bulqize, familja Doga jetese ne kushtet e varferise ekstreme.

Kamera e TVBulqizes, eshte rikthyer ne Fush-Bulqize, ne familjen e Ferit dhe Luljeta Doga, te cilet vuajne nga probleme te shendetit mendor, ku per pasoje femilja e çiftit te bashkeshorteve dhe dy femijeve te tyre, jeton ne kushtet e varferise ekstreme Kesaj familje I mungojne kushtet me minimale per jetese, perfshire edhe ate te nje banese per te futur koken, ... Read More »

Presidenti i Republikes Bujar Nishani, vizite ne Diber.

         Nderkohe ne diten e enjte  Presidenti Nishani mori pjese edhe ne nje tjeter event te organizuar nga bashkia e Peshkopise, ku ne bulevardin kryesor te qytetit, Elez Isufi, Presidenti Nishani zbuloi memorialin per ish te persekutuarit politik qe i rezistuan diktatures komuniste. Pershendeti me kete rast kryetari i Bashkise Peshkopi, Ilir Krosi, i cili falenderoi Presidentin ... Read More »