Te fundit

Fushe-Bulqize, banoret e fshatit Kodra e Danit, protest per rrugen.

Dita e sotme ka perkuar me nje proteste te banoreve te fshatit Kodra e Danit, ne Dushe te Fushe-Bulqizes, per gjendjen e mjerueshme te rruges automobilistike te ketij fshati. Keshtu dhjetra banore dhe drejtues mjetesh qe frekuentojne kete rruge, aty rreth ores 10.00 kane bllokuar ne menyre simbolike hyrjen e kesaj rruge. Sipas banoreve protestues, nje gjendje e tille e ... Read More »

MJEKU HASAN LLESHI, “QYTETAR NDERI” I BASHKISË PESHKOPI

Me propozimin e Drejtorit të Spitalit Rajonal Peshkopi, Beqir Biçi, Këshilli i Bashkisë Peshkopi, vlerësoi me titullin “Qytetar Nderi”, mjekun pediatër Hasan Lleshi. Drejtori i Siptalit Rajonal, Beqir Biçi për propozimin e tij, ndaj këshillit bashkiak dhe kryetarit të Bashkisë Ilir Korsi, e ka bazuar në kontributin e doktor Hasanit në fushën e pediatrisë për 42 vite me radhë. në ... Read More »

FESTA E SULLTAN NOVRUZIT

Besimtarët bektashianë kremtojnë ditëlindjen e Imam Aliut, të njohur si Dita e Novruzit. Dita e Sulltan Novruzit njihet si dita e fisnikërisë bektashiane dhe dita e ringjalljes së madhe. Edhe besimtarët e zonës së Martaneshit e përkujtuan këtë ngjarje sipas traditave të sektit besimtar të tyre. Me këtë rast u mbajt edhe ceremonia në Teqenë e fshatit Peshk. Fjalën e ... Read More »

Bulqize-Gjendet trupi i pajete i nje 70 vjecari.

        Eshte gjetur i pajete trupi i nje 70 vjecari disa metra larg Ures se Çerenecit ne komunen Gjorice,Sipas policise lokale te Bulqizes bejne me dije se mengjesin e sotem nga kalimtaret e rastit eshte pikasur trupi i paje i nje 70 vjecari, te cilet kane njoftuar menjehere policine per kete ngjarje.Menjehere ne vendgjarje ka arritur policia ... Read More »

Diber, ministri I Financave, Cani, takim me fermeret.

Ministri I Financave dhe njeheresh deputet I Qarkut te Dibres, Shkelqim Cani, ka realizuar nje takim me fermeret dibrane. Takimi I zgjeruar me fermeret u zhvillua ne nje nga sallat e Filialit te Universitetit “Aleksander Moisiu” ne Peshkopi. Mori pjese ne kete takim edhe Prefekti I qarkut, Melaim Damzi. Takimin e hapi drejtori I Drejtorise Rajonale te Bujqesise Diber, Nevruz ... Read More »

“SHUTRREJA”NE KOMUNEN RUKAJ MAT, BURIMI I PASHFRYTËZUAR

Ndonëse shumë vende apo zona në Mat vuajnë mungesën e ujit vaditës, ka zona të cilat kanë ujë vaditës por iu mungon infrastruktura për ta përdorur atë. E tillë është edhe komuna Rukaj e cila ka një burim të rrallë dhe me një sasi të konsiderueshme uji, Shutrren. Pas viteve 90-të ky burim, pothuajse nuk është shfrytëzuar aspak. Ndërsa këtë ... Read More »

D.SH.P.BULQIZE AKTIVITET PRAKTIK NE DITEN E SHENDETIT TE GOJES

Cdo vit më datë 20 mars eshte vendosur si dita nderkombetare e higjenes se gojes. Kjo ditë synon të rrisë ndërgjegjësimin si dhe të tregojë rëndësinë e madhe që ka shëndeti oral në shëndetin e përgjithshëm dhe mirëqënien. Higjena e mirë e gojës është shumë e rëndësishme pasi ajo favorizon një shëndet të mirë. Keshtu ne kete dite edhe drejtoria ... Read More »