Te fundit

Vija kufitare, konflikton Shqiperine me Maqedonine

Fshati Kllobcisht, ne Maqellare te Dibres, vetem 100 metra larg piramides, eshte zone kufitare me Maqedonine. Kjo sjell konflikt mes dy shteteve atyre Maqedonas dhe Shqiptare. Banoret e ketij fshati deklarojne per mikrofonin tone,se fshati Kllobcisht nje pjese te mire te tokave te tyre, pas ndarjes se viteve 48, i kane kaluar vendit fshqinje Maqedonise. Ne teritorin e shtetit Maqedons, ... Read More »

FERMERËT E MAQELLARËS DHE MELANIT, TRAJNIM NË BUJQËSI

Në prag të stinës së pranverës ku tashmë nisin të gjiha proceset bujqësore, në fshatin Maqellarë dhe atë Melan të Dibrës u zhvillua një takim mbi mënyrën e krasitjes së pemëve frutore. Specialistët e fondacionit Agrinet në Korçë, ishin lektorët e këtij trajnimi ku fillimisht u fol në anën teorike për krasitjen e pemëve frutore kryesisht mollës, e më pas ... Read More »

Braktiset fshati Stojan, pasi ska rruge, uje,qender shendetsore

Here pas here ne kronikat tona televizive, eshte bere problematike, fshati Stojan, ne komunen e Ulzes. Ky fshat ngelet me halle dhe probleme te shumta. Sipa banoreve me problem eshte ura e cila do i ndihmonte banoret te kalonin nga njeri-krah ne krahun tjeter, gjithashtu fshati eshte vetem 2 km larg rruges nacionale, por ketij fshati i mungon edhe infrastruktura. ... Read More »

Bulqizë, Ristani: Kemi kundërshtarë një bandë kriminale, kjo është arsyeja që ne do të marrim pushtetin.

-“Kemi kundërshtarë politik një bandë të lidhur me krimin, kjo është arsyeja kryesore që PD-ja do të marrë pushtetin”. Kështu është shprehur Sekretari i Pëgjithshëm i PDSH-së, Arben Ristani, i cili mori pjesë në festimet e 24-vjetorit të Degës së PD-së, Bulqizë. Morën pjesë në këto festime edhe deputetet demokratë të qarkut të Dibrës, Roland Keta, Sherefedin Shehu, Bedri Hoxha, ... Read More »

Gabitet për herë të tretë banesa e Festim Koçit

     Një banesë në Çerenec të sipërm në Bulqizë, zonë kufitare me Maqedoninë në pronësi të shtetasit Festim Koçi, ka rënë pre e grabitësve për herë të tretë. Sipas kryefamiljarit Koçi herën parë janë vjedhur bixhuteri dhe para. Herën e dytë elektroshtëpiake, ndërsa sot kanë kërkuar sërisht për gjëra me vlerë duke e kthyer çdo gjë përmbys por ende ... Read More »

FAMILJA AGO NË KËRKIM TË PENSIONIT SOCIAL

Ata janë bashkëshort, por kanë edhe një gjë të përbashkët. Të dy vuajnë nga e njëjta sëmundje, por kanë sjellë në jetë edhe dy fëmijë. Kjo është familja Ago në qytetin e Burrelit e cila prej muaj sorollatet në zyrat e shtetit në kërkim të të drejtës së tyre. Kryefamiljari Zamir Ago, në një intervistë të dhënë për Bulqiza Tv, ... Read More »