Te fundit

Fushë-Bulqizë, banorët protestë për faturat abuzive të OSHEE-së.

Dhjetra banorë të komunës Fushë-Bulqizë, kanë protestuar gjatë ditës së hene pranë zyrave të Komunës, për gjobat abuzive të OSHEE-së, por jo vetëm, në ngarkim të tyre. Sipas banorëve protestues, të paktën mbi rreth 300 abonentë konsumatorë familiarë në këtë komunë, edhe pse me anë të librezave të energjisë, rezultojnë të jenë pagues të rregullt të saj, ju ka ardhur ... Read More »

BULQIZE. FESTOHET 50 VJETORI I KRIJIMIT TE SPORT KLUB BULQIZA

Eshte zhvilluar ne sallen e shfaqjeve te qendres kulturore Bulqize ceremonia e festimit te 50 vjetorit te krijimit te Sport Klub Bulqiza.Ne kete ceremoni moren pjese ish futbolliste dhe trajner te ekipit te 18 shkurtit,drejtues dhe futbolliste te ekipit te Bulqizes,kryetari I bashkise Bulqize Z Myfit Durici,deputeti I qarkut diber Z Perparim Spahiu,qytetare sportdashes te moshave te ndryshme etj.  Me ... Read More »

Vija kufitare, konflikton Shqiperine me Maqedonine

Fshati Kllobcisht, ne Maqellare te Dibres, vetem 100 metra larg piramides, eshte zone kufitare me Maqedonine. Kjo sjell konflikt mes dy shteteve atyre Maqedonas dhe Shqiptare. Banoret e ketij fshati deklarojne per mikrofonin tone,se fshati Kllobcisht nje pjese te mire te tokave te tyre, pas ndarjes se viteve 48, i kane kaluar vendit fshqinje Maqedonise. Ne teritorin e shtetit Maqedons, ... Read More »

FERMERËT E MAQELLARËS DHE MELANIT, TRAJNIM NË BUJQËSI

Në prag të stinës së pranverës ku tashmë nisin të gjiha proceset bujqësore, në fshatin Maqellarë dhe atë Melan të Dibrës u zhvillua një takim mbi mënyrën e krasitjes së pemëve frutore. Specialistët e fondacionit Agrinet në Korçë, ishin lektorët e këtij trajnimi ku fillimisht u fol në anën teorike për krasitjen e pemëve frutore kryesisht mollës, e më pas ... Read More »

Braktiset fshati Stojan, pasi ska rruge, uje,qender shendetsore

Here pas here ne kronikat tona televizive, eshte bere problematike, fshati Stojan, ne komunen e Ulzes. Ky fshat ngelet me halle dhe probleme te shumta. Sipa banoreve me problem eshte ura e cila do i ndihmonte banoret te kalonin nga njeri-krah ne krahun tjeter, gjithashtu fshati eshte vetem 2 km larg rruges nacionale, por ketij fshati i mungon edhe infrastruktura. ... Read More »

Bulqizë, Ristani: Kemi kundërshtarë një bandë kriminale, kjo është arsyeja që ne do të marrim pushtetin.

-“Kemi kundërshtarë politik një bandë të lidhur me krimin, kjo është arsyeja kryesore që PD-ja do të marrë pushtetin”. Kështu është shprehur Sekretari i Pëgjithshëm i PDSH-së, Arben Ristani, i cili mori pjesë në festimet e 24-vjetorit të Degës së PD-së, Bulqizë. Morën pjesë në këto festime edhe deputetet demokratë të qarkut të Dibrës, Roland Keta, Sherefedin Shehu, Bedri Hoxha, ... Read More »