Te fundit

Albchrome DHURON laborator  Informatike  shkolles  se  bashkuar “Asllan Keta” ne Fushe- Bulqize

Diten e enjte ne shkollen e bashkuar Asllan Keta ne Fushe Bulqize Alb Chrom dhe Balfin Grup dhuruan per nxenesit e kesaj shkolle kabinetin e informatikes  te kompletuar. Me kete rast ne ambjentet e kesaj shkolle  u zhvillua nje aktivitet me pjesemarrjen e nxenesve e mesuesve te kesaj shkolle,perfaqesues te Alb Chrom dhe Balfin Grup,perfaqesues te bashkise etj.  AlbChrome ka ... Read More »

Bulqize.Koncert festiv per 28-29 Nentorin

Ne kuadrin e festave te 28 dhe 29 nentorit Bashkia Bulqize ne bashkepunim me qendren kulturore te femijeve ka dhene ne pallatin e kultures nje koncert  festiv Ne kete concert  moren pjese qytetar ,mesues nxenes shkollash dhe punonjes te institucioneve shteterore.Mori pjese edhe kryetari I veteran te LANÇ Xhevat Jella. Ne hapje te ketij takimi pershendeten te pranishmit ne emer ... Read More »

FSHATI PESJAKË I LËNË NËN HARRESË

  Fshati Pesjakë i njësisë administrative Maqellarë në Bashkinë e Dibrës ndodhet fare pranë rrugës nacionale Peshkopi – Tiranë. Megjithëse është një ndër fshatrat më të grumbulluar të kësaj njësie, investimet në të kanë munguar. Banorët thonë se gjithmonë ju janë premtuar investime, por askush nuk bëri asgjë sapo u zgjodh në krye të pushtetit vendor apo deputet i zonës. Vendodhja ... Read More »

“Kthim ne vendlindje” eshte titulluar ekspozita e rradhes e piktorit nga Dibra Agron Ramku

Në Pallatin e kulturës ” Haki Stërmilli në Peshkopi Piktori Agron Ramku  çeli ekspozitën e tij të pictures  të emëruar   ” Kthim në Vendlindje ” .Kjo është ekspozita e dytë e piktorit Agron Ramku, pasi ekspozitën e parë e hapi përsëri në vendlindje në përfundim të shkollës së mesme.  Me ardhjen e demokracisë pas viteve 90 piktori Agron Ramku u largua ... Read More »

Bulqize. Zhvillohen zgjedhjet per Kryetarin e PD

Pas zgjedhjeve per kryetar te deges se Partise Demokratike ne rrethin e Peshkopise,ku doli fitues Naim Gazidede zgjedhjet  jane zhvilluar edhe ne rrethin e Bulqizes. Ne keto zgjedhje ne garen per kryetare te deges se  PD-se Bulqizes ishte Defrim Fiku kryetar aktual perballe kandidatit Xhelal Mera.Zgjedhjet nisen nen  drejtimin e Kordinatorit per qarkun e Dibres Kreshnik Çollaku . i deleguar ... Read More »

Dibër, Naim Gazidede zgjidhet kryetar i PD me 221 vota

   Këtë të shtunë në Dibër u zhvillua gara për kreun e ri të Partisë Demokratike në rrethin e Dibrës. Në garë ishin dy emra të njohur të PD në këtë rreth. Naim Gazidede garoi përballë Ilir Hysa. Procesi i votimit nisi në orën 10:00 ashtu siç ishte parashikuar. Në këto zgjedhje sipas parimit një anëtarë një votë, morën pjesë rreth ... Read More »

Fermerja qe kultivon lakrën në Bulqize  

Dibra e Bulqiza njihen për kultivimin e mollëve apo vreshtarive të ndryshme, por ka edhe nga ata fermer që kanë guxuar të kultivojnë të tjera prodhime bujqësore. E tillë është edhe Hajrie Cami nga fshati Gjoricë e Sipërme në Bashkinë e Bulqizë. Ndryshe nga të tjerët familja e saj ka kultivuar rreth 2 Hektarë lakër. Por Hajria thotë se as ... Read More »