Te fundit

Tërmeti i 21 Shtatorit, dosjet ende nëpër bashki Shehu: Presim t’i dërgojmë në EC

Dosjet e banesave të dëmtuara nga tërmeti i 21 Shtatorit ende nuk janë plotësuar nga disa bashki në Qarkun e Dibrës. Prefekti i këtij Qarku Nexhbedin Shehu, tha se bashkitë Mat, Klos e Bulqizë kanë dorëzuar vendimet e marra në këshillat bashkiak për listën emërore të dëmeve, ndërsa Bashkia Dibër nuk e ka dorëzuar ende. Nga ana tjetër prefekti Shehu ... Read More »

Asfaltohen rrugët e Lagjes së Re të Bulqizës

  Lagjja e Re e Bulqizës tashmë ka të gjitha rrugët e saj të brendshme të asfaltuara. Më në fund është finalizuar projekti i financuar nga Bashkia Bulqizë që kap vlerën e rreth 29.5 milion lekëve të rinj. Në mbyllje të investimit ishte i pranishëm vetë kryetari i Bashkisë Bulqizë Lefter Alla, i cili tha se një ndër prioritetet e tij ... Read More »

Bulqizë, Sopoti me probleme të shumta

Banorët e fshatit Sopot në Njësinë Administrative Zerqan në Bulqizë, kanë investuar vetë për infrastrukturën rrugore të tyre. Dhjetra banorë në lagjen Preftarkë kanë punuar me ditë të tëra për të ndërtuar rrugën e tyre pasi instancat vendore e ato qëndrore nuk e bënin. Banorët thonë se edhe pse rrugën e ndërtuan vetë, Bashkia Bulqizë nuk na ka ndihmuar aspak ... Read More »

Tregu i Shupenzës pa asnjë kusht, fermerët ankohen edhe për mungesë të shitjes

  Dhjetra fermer të fshatrave të Dibrës e Bulqizës mblidhen çdo të dielë në Shupenzë për të tregtuar prodhimet e tyre. Por ndonëse ky është një ndër tregjet tradicionale të zonës i cili është përdorur prej dekadash, askush nuk ka menduar për përmirësimin e kushteve të tij, duke i lënë fermerët në qiell të hapur. Megjithëse nuk kanë kushte, vetë tregtarët ... Read More »

Bulqize.Promovohet libri me poezi “Vargonjte e fatit” i autores Bulqizake Barie Çupi

Ne kuader te muajit te letersise dhe arteve ne shkollen 9 vjecare “Shefqet Tanci” promovohet libri i poetes dhe mesueses se kesaj shkolle Barie Cupi.Ne kete aktivitet moren pjese te ftuar mesues,nxenes,prinder,miq te librit,poet,shkrimtare dhe publicist,ambasadorja e paqes dhe njekohesisht ish gazetare e televizionit shqiptar Kozeta Zavalani, poetet dhe perfaqesuesit e unionit te gazetareve Ilmi Dervishi dhe Anila Kodra. I ... Read More »

PERKUJTOHET 76 VJETORI I VDEKJES SE DESHMORIT  AHMET CAMI KOMANDANT I ÇETES SE GOLLOBORDES

Ne kuader te 75 vjetorit  te çlirimit te vendit,Bashkia Bululqize  ka perkujtuar me shume rrespekt  Komandantin e Çetes  se Gollobordes dhe Deshmorin Ahmet Cami. Me kete rast Bashkia Buqize ne bashkepunim me shkollen 9-Vjeçare Ahmet Cami ka organizuar nje aktivitet per te perkujtuar 76 vjetorin e renjes se  Deshmorit  Ahmet Cami.  Aktiviteti u Zhvillu prane shkolles 9-vjeçare Gjorice ku sot ... Read More »

Mos, hapja e negociatave. flasin qytetarët e Bulqizës

  Mos’hapja e negociatave nga Bashkimi Evropian edhe këtë radhë, ka nxitur edhe një reagim qytetar. Janë qytetarët e Bulqizës të cilët e shohin si një skenar mes Gjermanisë dhe Francës për të mos hapur negociatat me vendin tonë nga Bashkimi Evropian. Sipas qytetarëve, Franca nuk e ka mbështetur kurrë Shqipërinë që në fillimet e shtetit shqiptar. Një tjetër shkak që ... Read More »

Bulqize. Mblidhet keshilli i sigurise publike

Ndergjegjesimi i keshillave te larte te sigurise lokale te cilat kane nisur punen e tyre rreth 1 vit me pare  ne 61 bashkite e vendit,kete rradhe eshte ndalur ne Bulqize,ku ka zhvilluar mbledhjen e Keshillit Vendor te sigurise Publike.Ne kete  keshill ishin edhe specialist te policimit ne Komunitet ne Drejtorine e Pergjithshme te Policise se Shtetit, Drejtues te Qendres se ... Read More »