Te fundit

Bulqize, Avokati I Popullit, organizoi aktivitetin me teme; “Ndal shfrytezimit te punes se femijeve”.

Ne kuadrin e “dites nderkombetare kunder punes se femijeve”, Institucioni i Avokatit te Popullit, ne bashkepunim me Zyren e UNICEF-it dhe OSBE-se, Shqiperi, organizuan veprimtarine “Ndal shfrytezimit ne pune te femijeve”.Kjo veprimtari kishte si qellim ndergjegjesimin e shoqerise dhe institucioneve shteterore ,nepermjet identifikimit ne menyre aktive te rasteve te shfrytezimit te femijeve per pune, si dhe trajtimit me prioritet te ... Read More »

PARTIA SOCIALISTE DEGA BULQIZE FESTON 27-VJETORIN E THEMELIMIT

Partia socialiste Bulqize ka festuar 27-vjetorin e themelimit te saj! Moren pjese ne keto festime anetare dhe simpatizante te PS pensioniste e veteran,te rinj e te reja perfaqesues te forumeve te gruas dhe rinise socialiste Kryetari i Partise Socialiste te rrethit Bulqize Lefter Alla pasi falenderoji pjesmarresit ne kete feste , tha se ky 27-vjetor vjen si nje sfide per ... Read More »

Vjedhjet në Gjoricë zhvendosen tek bagëtia

Pak javë më parë banorët e njësisë Administrative Gjoricë në Bashkinë e Bulqizës, denoncuan vjedhjet masive të bizneseve dhe banesave në këtë zonë. Hajdut i kishin marrë me radhë bizneset disa prej të cilëve i kanë vjedhur nga dy herë. Por siduket tashmë ata kanë mbaruar punë me bizneset dhe iu janë vërsulur kafshëve. Denoncimi i radhës vjen Sabri Miftari ... Read More »

BULQIZE.FONDACIONI “JANGULLI” SHTRON IFTARË PËR AGJËRUESIT

Tashmë në muajin e madhërueshëm të Ramazanit është kthyer në traditë që për agjëruesit e besimit islam të shtrohen iftar nga persona apo isntitucione të ndryshme. Fondacioni “Jangulli” në Bulqizë shtroi një iftar për agjëruesit që frekuentojnë xhaminë e Bulqizës. Rreth 300 besimtarë e besimtare që kanë sakrifikuar me agjërim në këtë muaj të shenjtë, iu bashkuan këtij iftari. Fjalën ... Read More »

Bulqize/ Fondacioni “Bashkojme Vlerat e Natyres me Njerezit” CNVP Shqiperi, takim diskutues per menaxhimin e qendrueshem te pyjeve ne nivel bashkie.

Ne kuader te decentralizimit se reformes territoriale,ku tashme mbi 80% te pyjeve jane transferuar ne pronesi te bashkive, CNVP ka mbeshtetur rritjen e kapaciteteve te 22 Bashkive ne Shqiperi,perfshire ketu edhe Bashkine Bulqiz.Fondacioni “Bashkojme Vlerat e Natyres me Njerezit” CNVP Shqiperi, ne bashkepunim me Ministrine e Mjedisit dhe Federaten Kombetare te Pyjeve dhe Kullotave Komunale, ka organizuar nje takim diskutues ... Read More »

Inagurohet rikonstruksioni i shkolles se Sllovës

Nëpërmjet një ceremonie të veçantë u bë këtë të Martë inaugurimi i rikonstruksionit të shkollës së mesme të bashkuar në Sllovë të Dibrës. Të pranishëm në këtë inaugurim ishin Presidenti i Republikës, Iliri Meta,Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla, dhe Ministri i Diasporës, Pandeli Majko. Rikonstruksioni i kësaj shkolle është bërë nga një emigrant i zonës që jeton prej vitesh në ... Read More »

Bulqize, Zyra e Punes, ne bashkepunim me Restorant Bulqiza, hapin kurs kualifikimi per kuzhiniere.

Zyra e Punes, ne vijim te punes se saj per hapjen e kurseve te kualifikimit profesional, per te rinjte, keto dite ne bashkepunim me Restorant Bulqiza, ka hapur kursin e kualifikimit per kuzhinere. Kursantet kryesisht te reja, i kane te gjitha kushtet, qe ofron Restorant Bulqiza, per te pervetesuar teknikat bashkekohore dhe tradicionale te kulinarise, thote kryekuzhinieri i ketij restoranti ... Read More »

Fushe-Bulqize, banoret rinisin protesten per ruajtjen e pyllit.

Banoret e 4 fshatrave, Dushaj, Koçaj, Qire dhe Lepurake, ne njesine Fushe-Bulqize, te bashkise Bulqize, kane rinisur protestat, kunder shfrytezimit te pyllit te Malit te Bardhe, nga ana e konçensionarit. Kompania konçensionare Almex-Word dhe Lubima shpk, prej 4 vitesh, nuk ka mundur te futet per shfrytezimin e pyllit, pasi eshte perballur me protesten e banoreve te ketyre fshatrave, te cilet ... Read More »