Te fundit

Perfundon edicioni i 25-te i festivalit “Oda Dibrane” 2019

  Për tre ditë me rradhë  eshte zhvilluar  edicioni i 25 -të i festivalit Oda Dibrane . Më shumë se 25 grupe me rreth 650 artistë mbushën rrugët e Peshkopisë dhe Dibrës së Madhe për tre ditë me rradhë .Oda Dibrane është festivali folklorik më i madh  që zhvillohet në trevat Shqiptare . Në këtë festival marrin pjesë artistë nga ... Read More »

Festa e te Vjelave ne Diber

Ne Diber filluan festimet e “Festes se të Vjelave”, nje nga ngjarjet kryesore lokale në Dibër, që ka 15-te vite që organizohet nga Bashkia Diber dhe aktoret e tjere lokale.Ne Bulevardin kryesore te qytetit te Peshkopise, cadrat dhe stendat ishin mbushur me prodhimet vendase molle .arra.lajthi dhe shume prodhime te vjeshtes te shquara per shijet unike dhe bio te  dibres.Jufkat e ... Read More »

Ka startuar edicioni i 25 i festivalit mbarkombëtar Oda Dibrane .

Ky festival është eventi më i madh mbarkombëtar , pas festivalit të Gjirokastrës .Aty shpalosin vlerat artistike , këngët folklorike e burimore, ritet dhe alegorinë nga të gjitha trevat shqipfolëse nga ato vijnë .Në skenën e festivalit Oda Dibrane performojnë mbi 25 grupe me më shumë se 600 artistë .Ajo që bie në sy është larmishmëria e kostumeve , dhe ... Read More »

“Oda Dibrane” ne naten e dyte te saj

Diten e shtune ka vijuar nata e dyte e festivalit Oda Dibrane ne qytetin e Peshkopise.Artedashesit Dibrane paten mundesine ne kete nate te dyte qe te ndjekin perfomancat e grupeve te Lures,qendres kulturore Bulqize, Peshkopi e Mat,grupit nga Korca e Tirana dhe grupeve te Gostivarit nga Maqedonia e Veriut. Artistet e ketyre grupeve u grumbulluan ne ambjentet e qendres kulturore ... Read More »

Efektet kurative të ujërave termale të Peshkopisë

Dhjetra qytetar nga shqipëria, Kosova e Maqedonia e Veriut i drejtohen çdo vit qendrës Balneare të Peshkopisë. Kjo për një arsye të vetme, për kurimin e sëmundjeve përgjithësisht atyre reumatizmale. Qytetarët shprehen të kënaqur me shërbimin në këtë qendër si dhe me efektet që iu ka dhënë qëndrimi në ujërat termale të Peshkopisë. Ata vijnë nga qytete të ndryshme shqiptare ... Read More »

700 nxenes te shkolles 9-vjeçare “Sh Tançi” e nisin mesimin me shkolle te re

Ashtu si ne te gjithe vendin  edhe ne rrethin e Bulqizes jane çelur dyert e shkollave per Viti i ri shkollor  2019-2020 per 4600 nxenes. Nga nje  investim i dhene nga Qeveria Shqiptare kete vit rreth 700 nxenes te shkolles 9-vjeçare “Shefqet Tançi” ne Bulqize,do te kene mundesine te zhvillojne mesim ne kushte optimale.  Me nje investim prej 80 milione leke te ... Read More »

Rikonstruktohet shkolla “Shefqet Tançi” në Bulqizë  mësimi nis në ambjente të reja

650 nxënës të shkollës 9-vjeçare “Shefqet Tançi” në lagjen e re të qytetit të Bulqizës, do ta nisin mësimin ditën e hënë në ambjente krej të reja. Kjo godinë arsimore ju nënshtrua një rikonstruksioni total me një vlerë prej 80 milion lekë të rinj, financim ky i Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe Rinisë. Kryetari i Bashkisë Bulqizë, Lefter Alla tha ... Read More »

Bashkia Bulqizë zgjidh problemin e ujit ne Kovashicë

  Vetëm dy ditë pas protestës që zhvilluan banorët e fshatit Kovashicë në Njësinë Administrative Shupenzë në Bashkinë e Bulqizës, kjo e fundit ka ndërhyrë për të zgjidhur problemin. Specialistët e ndërmarrjes së Ujësjellës sh.a Bulqizë kane bërë të mundur riparimin e defektit në rrjetin e vjetër, duke bërë rikthimin e ujit të pijshëm për banorët. Kryetari i Bashkisë Bulqizë, ... Read More »