Te fundit

Tag Archives: Ambasada Amerikane

Ambasada e SHBA-ve reagon pas miratimit të ligjit të “Vettingut”

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka përgëzuar Parlamentin e Shqipërisë për miratimin e ligjit të Vettingut, pjesë e draftit të reformës në drejtësi. Përmes një deklarate në faqen zyrtare në Facebook të ambasadës së SHBA në Tiranë, duhet të miratohen në kohë edhe ligjet e tjera të mbetura të kësaj reforme madhore. Deklarata e ambasadës së SHBA: Ambasada ... Read More »

Donald Lu: Islami t’u tregojë të rinjve rrugën për një botë paqësore

Ambasadori amerikan në vendin tonë Donald Lu gjatë konferencës me temë: “Parandalimi i Ekstremizmit të Dhunshëm dhe i Radikalizimit”,  i ka kërkuar Komuniteti Mysliman Shqiptar një rol më aktiv në parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm dhe radikalizmit. “Tani, ndërsa bota përballet me kërcënimet e analfabetizmit, diskriminimit, dhunës dhe shtypjes, është më e rëndësishme se kurrë që Islami të ndihmojë për ... Read More »

Amerikanët: Reforma në drejtësi është bllokuar sërish

Ambasada e SHBA-ve ka reaguar për herë të parë për reformën në drejtësi. Me një deklaratë ajo konfirmon lajmet se reforma në drejtësi është bllokuar sërish. “Ambasada e SHBA është e zhgënjyer që vëren se pas deklarimit të një marrëveshjeje midis qeverisë dhe opozitës, kreu i opozitës, Z. Basha ka paraqitur një kërkesë të re të papranueshme. Ky zhvillim i ... Read More »

Ambasada Amerikane thirrje shtetasve të saj, më 21 korrik mund të ketë trazira

Ambasada e SHBA-së në Tiranë ju bën thirrje qytetarëve të saj, të kenë kujdes ditën e enjte, datë 21 korrik 2016 kur në Kuvend do të votohet për Reformën në drejtësi. Njoftimi i Ambasadës Amerikane: “Ambasada e SHBA-së në Tiranë informon qytetarët e SHBA-së se Kuvendi i Shqipërisë pritet të votojë mbi çështjen e reformës gjyqësore në 21 korrik. Ambasada ... Read More »