Te fundit

Tag Archives: Basha

Basha: Ed Mashtrusi bëri autogolin e rradhës sot

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka reaguar pas video-monologut të përjavshëm të Kryeministrit Edi Rama, që sot foli për ligjin e plehrave. Kryetari i demokratëve thotë se sot Rama i bëri autogolin vetes me deklaratat që bëri për mbetjet, duke shtuar se në përfundim të mandatit të tij si Kryeministër kërkon të mbushë vendin me helme. Reagimi i kryetarit ... Read More »

Basha: Rama drogoi Shqipërinë, tani do ta helmojë atë

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka akuzuar Kryeministrin Edi Rama se po përdor të njëjtën skemë me atë të drogës edhe për çështjen e importit të mbetjeve. Duke folur për gazetarët pas mbledhjes së grupit parlamentar të Partisë Demokratike, kreu i demokratëve tha pasi u kultivua kanabis në të gjithë vendin, Kryeministri tashmë do të lejojë edhe helmimin e ... Read More »

Basha: Largimi i “OMNIX” lajm i mirë për banditët e Edi Ramës

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka akuzuar Qeverinë e Edi Ramës për largimin nga Shqipëria të kompanisë së huaj “OMNIX” me administrator biznesmenin Faad Mitri që u dhunua. Në një deklaratë për mediat, kryedemokrati theksoi se largimi i kompanis që do të investonte 450 milionë Dollarë në Gjirin e Lalzit, është një lajm i keq për shqiptarët që prisnin ... Read More »

Basha: Të gjallët dhe të rënët në polici nëpërkëmben çdo ditë nga karteli i drogës

Kreu i opozitës Lulzim Basha ka reaguar pas ceremonisë së inagurimit të godinës së rikonstruktuar të Ministrisë së Brendshme. Përmes një postimi në faqen e tij në Facebook, Basha thotë se policia nuk ka nevojë për fasada dhe të rënët në detyrë respektohen duke luftuar krimin, trafikantët e drogën. Sipas tij policët e rënë në krye të detyrës nëpërkëmben e ... Read More »

Zgjedhjet në Dibër, opozita mbyll fushatën

Opozita ka mbyllur ditën e sotme fushatën në Dibër, ku do të zhvillohen zgjedhjet për bashkinë. Gjatë fjalës së tij, kreu i PD-së, Lulzim Basha u shpreh se bandat dhe kriminelët që sillen nëpër Dibër dhe e mbajnë veten për çamë, nuk i përfaqësojnë as ata, as socialistë e ndershëm. Fjala e kreut të PD-së, Lulzim Basha: Fitore do ketë ... Read More »

Qeveri teknike dhe zgjedhje të lira e të ndershme, Basha fton Metën për bashkëpunim

Gjatë bashkëbisedimit të mesditës së sotme të kreut të PD-së me gazetarët, Lulzim Basha u shpreh se fton të gjitha partitë politike që ti bashkëngjiten nismës për një qeveri teknike me qëllim sigurimin e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Gjatë fjalës së tij, Basha u shpreh se kontributi dhe roli i LSI-së, e i kreut Ilir Meta konsiderohet i ... Read More »

Vlerësime Bashës për kontributin ndaj Reformës

Ambasadori i Italisë Alberto Cutillo i ka drejtuar një letër vlerësimi kryetarit të opozitës për qëndrimin dhe kontributin ndaj Reformës në drejtësi. Diplomati italian vlerëson se, bëhet fjalë për një hap të parë kah drejtësisë të karakterizuar nga standardet europiane. “Vendi nevojitet tashmë të angazhohet me të njëjtën ndjenjë përgjegjshmërie në fazën jo më pak delikate të implementimit të reformës ... Read More »

Basha i kthen përgjigje Ramës: Lëri llafet, sill negociatorët

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha i ka kthyer menjëheë përgjigje letrës publike të Kryeministrit Edi Rama për negociatat e reformës në drejtësi. Në një status në Facebook, kreu i opozitës i kërkon Bashës që të lërë shfaqjet me letra publike, por të autorizojë negociatorët e PS që t’u rikthehen bisedimeve me opozitën për të arritur konsensusin, sipas rekomandimeve të ... Read More »