Te fundit

Tag Archives: celular

Rrihet për vdekje pasi i thyen telefonin burrit

28 vjeçari kinez është arrestuar pasi ka rrahur për vdekje gruan e tij, e cila i kishte thyer ekranin e celularit. Gruaja u gjet e vdekur dhe me dëmtime të rënda në kokë në 15 shtator, në shtëpinë e saj në qytetin Jinçuan, sipas “People’s Daily Online”. Sipas policisë, gruaja është goditur disa herë në kokë me një send të ... Read More »

Telefon me 24 ditë bateri

Nokia ka sjellë në treg një model celulrai, vecantia e të cilit qëndron tek bateria që mban 24 ditë karikim. Pajisja ka të gjitha aplikacionet bazë: një shfletues (browser) të thjeshtë Opera Mini, ekran 2.4 polësh, kamera 0.3 megapiksel dhe…Bluetooth. Por veçantia e tij qëndron tek bateria dhe cmimi prej 30 dollarësh. I vetmi problem për tregun është se shitet ... Read More »

Ja cilët janë telefonat më të mirë në botë

Celularët inteligjentë janë risi teknologjike, por megjithatë vlen të theksohen dallimet mes tyre edhe pse kanë pothuajse sisteme të njëjta. Tech Insider ka bërë një listë me 20 telefonat më të mirë që janë aktualisht në treg. 20- BlackBerry Passport. Mund të duket i çuditshëm në pamje të parë, por ata që i kanë besuar këtij produkti të kompanisë kanadeze, kanë ... Read More »

Të gjurmuar përmes baterisë së telefonit

Steven Englehardt dhe Arvin Naryanan të Universitetit të Princeton thonë se kanë zbuluar dy lloje script-esh në gjendje që të gjurmojnë njerëzit përmes nivelit të baterisë në telefonin e tyre dhe shtojnë se kaq mjafton që përbëjë një shqetësim për privatësinë e shumë personave. Kjo ndodh teksa kemi pak bateri në celular dhe një faqe interneti hapet në një version ... Read More »

Qyteza që ruan fotot tona nga “Facebook”

Qyteza Prineville, në Oregon të SHBA-ve, është vendi ku Facebook ndërtoi qendrën e parë të të dhënave. Bëhet fjalë për ndërtesën me kompjuterë “server”, ku mblidhen fotot që hidhni në Facebook. Me këtë sallë lidhet që nga larg kompjuteri apo celulari juaj kur i shihni fotot. Kjo qendër ka rreth 136 punonjës dhe ka shërbyer si model për të gjitha ... Read More »