Te fundit

Tag Archives: Erdogan

Goditja kundër Gylenit në Turqi del jashtë kontrollit

Më 17 gusht, kryeministri turk e ka lëshuar një “dekret special” përmes së cilit vendoset lirimi i 38 mijë të burgosurve, pa përfshirë ata që janë të dënuar për vrasje, abuzime seksuale apo përdhunim. Kjo përfshin krimet ekonomike. Burgjet e tejmbushura turke dhe proceset e ngadalshme gjyqësore kanë detyruar të gjitha qeveritë që të amnistojnë të burgosur çdo vit, për ... Read More »

6000 të arrestuar pas sulmit në Turqi

Ky është një bilanc që pritet të rritet, pas reagimit të kryeministirt me termin “pastrim nga virusi”.“Ne do të vazhdojmë të pastrojmë nga ky virus të gjitha institucionet shtetërore sepse ky virus është përhapur shumë. Fatkeqësisht, ashtu si një kancer, ky virus ka mbështjellë shtetin”, u shpreh ai në ceremoninë e varrimit të një prej 265 viktimave. Read More »

Erdogan telefonon Tsipras për helikopterin që u ul në Greqi

Pas uljes në aeroportin e Alexandroupolit të helikopterit ushtarak turk me 8 puçistë në bord, ka patur një bisedë telefonike mes Presidentit të Turqisë Rexhep Erdogan dhe Kryeministrit të Greqisë Alexis Tsipras. Sipas medieve greke që citojnë burime nga Qeveria, telefonata është iniciuar nga Presidenti Erdogan, i cili i shprehu falenderimet Kryeministrit Tsipras për qëndrimin e mbajtur të Qeverisë Greke ... Read More »

Si shpëtoi nga vrasja mbrëmë Presidenti Erdogan

Ka të dhëna se ushtria ka tentuar të vrasë presidentin turk Erdogan. Por në fakt i vetmi që e ka deklaruar këtë është vetë Presidenti turk. Erdogan tha se vetëm pak pasi kishte ikur hoteli i tij në Marmaris ishte bombarduar nga ushtarakët. Nje detaj te ri ka sjelle konsulli shqiptar ne Stamboll, Agron Tare i cili tha se nga ... Read More »