Te fundit

Tag Archives: France

Kokainë në fabrikën e Coca-Cola

Kokaina me vlerë rreth 50 milionë euro është zbuluar në një impiant të markës CocaCola në Francë. Droga, është gjetur e fshehur në disa çanta mes një ngarkese me koncentrat lëngu portokalli, të cilat kishin mbërritur nga Amerika e Jugut. “Nga të dhënat paraprake të hetimit rezulton se punonjësit nuk janë të përfshirë”, deklaroi Jean Denis Malgras, president rajonal i ... Read More »

Legjioni i ushtarëve vdekjeprurës francezë, “French Foreign Legion” mund të aktivizohet në luftën kundër ISIS

Legjioni i ushtarëve vdekjeprurës francezë të quajtur “French Foreign Legion” mund të aktivizohet në luftën kundër ISIS në Lindjen e Mesme, në një përpjekje për të shtypur grupimin terrorist Shteti Islamik. Forcat speciale franceze tashmë ndodhen në veprim në Libi, Siri dhe Irak pasi Presidenti Hollande i shpalli luftë xhihadistëve. Por, mediat britanike raportojnë se ka një thirrje në rritje ... Read More »

Zjarr në Francë

Raporti deri tani përfshin 13 të vdekur dhe 6 të plagosur nga zjarri në një lokal në Rouen. Sipas policisë shkaqet e zjarrit janë ende të paqarta, ndërkohë vazhdojnë ende hetimet. Sipas dëshmitarëve pjesa më e madhe e viktimave kanë qenë dukë festuar ditëlindjen e një mikut të tyre, si edhe raportojnë se kanë dëgjuar një shpërthim gjatë mbrëmjes. MF/tvbulqiza.al Read More »

Tmerr dhe terror në Francë, 84 të vdekur nga sulmi me kamion (Foto)

Të paktën 84 persona kanë mbetur të vrarë dhe dhjetëra të tjerë të plagosur, si pasojë e kamionit që hyri përmes turmës në qytetin jugor të Nisë, Francë. Sulmi ndodhi mbrëmë në bulevardin buzë detit “Promenade des Anglais”, pikërisht në momentin kur po realizohej një shfaqje me fishekzjarre e organizuar nga bashkia me rastin e Ditës së Bastijës. Sebastien Humbert, ... Read More »

Sot në mbrëmje po luhet finalja e Euro 2016 mes Portugalisë dhe Francës

Betejat e vazhdueshme sportive mbyllin sot siparin e një muaji në stadiumin “Saint Denis” në Paris. Beteja mes dy ekipeve është kthyer edhe një betejë mes dy yjeve të këtyre skuadrave, Cristiano Ronaldo dhe Antoine Griezman, i cili i siguroi finalen francezëve. Në 10 ndeshjet e fundit me Francën “luzitanët” kanë dalë gjithnjë të mundur. Në vitet 1984 dhe 2000 ... Read More »