Te fundit

Tag Archives: Greqi

Vetëvritet shqiptari në burgun e Malandrinos

Mëngjesin e sotëm është gjetur i vdekur në qelinë e tij shetasi shqiptar i cili vuante dënimin me burgim të përjetshëm. Sipas burimeve policore 49 vjecari ishte i dënuar për vrasje në Greqi. Pavarësisht fillimit të hetimeve ende nuk behët i ditur identiteti i viktimës. Burgu i Malandrinos është institucioni penitenciar ku vuante dënimin e tij edhe shtetasi shqiptar Ilia ... Read More »

Pas Italisë, në rradhë Greqia

Ditën e sotme në Athinë është regjistruar një lëkundje tërmeti në orën 16 e 37 minuta, me orën lokale, me fuqi prej 4.1 ballë të shkallës Rihter. Epiqendra e tij është përcaktuar në zonën detare pranë ishullit Evia, rreth 100 km në veri-lindje të Athinës, në një thellësi prej vetëm 5 km, ndaj dhe  tërmeti është ndjerë shumë në të ... Read More »

Refugjatët mbeten të izoluar në Greqi

Greqia ka kërkuar ndaj BE-së zhvendosjen e emigrantëve dhe refugjatëve drejt vendeve të tjera anëtare, në bazë të një plani të miratuar vitin e kaluar për të lehtësuar presionin mbi shtetet që përballojnë në vijën e parë krizën e emigrantëve. Sipas kërkesës 160 000 refugjatë do të mund të zhvendoseshin përgjatë dy viteve drejt Europës qendrore, por deri tani më ... Read More »

Greqi, 65 raste me malarie

Prej ditësh është ndaluar dhurimi i gjakut në 12 qytete të Greqisë për shkak të përhapjes së malaries. Deri tani njoftohen 65 raste të infektuar, kryesisht nga individë që vijnë nga Afrika. Malaria është sëmundje tepër e rrezikshme dhe shkaktohet nga një parazit i quajtur Plasmodium, i cili fillimisht fshihet në mëlçi para se të shkojë drejtpërdrejtë në gjak dhe ... Read More »

Zbardhet ekspertiza, shqiptari i vrarë në policinë greke ka shenja dhune barbare në trup

Ekspertiza mjeko – ligjore e kryer në trupin e 29 –vjeçarit Pëllumb Marnikollaj, vërtetoi pretendimet e familjes së tij se ai është dhunuar barbarisht nga policia greke përpara se të ndërronte jetë. Në trupin e 27 vjeçarit ka hematoma në pjesë të ndryshme, ka shenja të djegies së cigares në duar, gjoks e shpinë. Familjarët dyshojnë se dhuna barbare është ... Read More »

FOTO/ Aksident tragjik në Greqi nga përplasja e anijeve: 3 të vdekur dhe 4 të plagosur

Të paktën tre persona janë vrarë dhe katër të tjerë janë plagosur pasi një motoskaf dhe një anije turistike u përplasën me njeri-tjetrin në ishullin Aegina. Lajmi u bë i ditur nga Roja Bregdetare e Greqisë për SkyNews, transmeton Syri.net. Ndër viktimat e nxjerra nga uji është një fëmijë 2 vjeç, një burrë që mendohet se është babai i tij ... Read More »

Trupi i shqiptarit të vrarë në Greqi, ekspertizë edhe në Tiranë

Të afërm, miq dhe banorë të zonës, i kanë shprehur ngushëllimet familjes Marnikollaj. Mbrëmjen e së shtunës, trupi i viktimës ka mbërritur në Shqipëri, ku sipas informacioneve nga familja i është nënshtruar një ekspertize mjeko-ligjore edhe në Morgun e QSUT-së për të zbardhur të vërtetën, shkruan TV Klan. Djali i xhaxhait të 29-vjeçarit, Besnik Marnikollaj konfirmoi për Televizionin Klan, se ... Read More »