Te fundit

Tag Archives: Itali

Qëndro pa telefon në restorant dhe paguaj më pak

Dy pronarë të një restoranti në Itali kanë menduar 15% zbritje nga fatura për ata klientë që hanë pa telefon në tavolinë. Ideja lindi për arsye të përdorimit të tepërt të smartphonëve gjatë kohës së qëndrimit për një vakt në restorant. “Shohim gjithnjë e më shumë klientët tanë që vijnë për të ngrënë dhe mes tyre nuk ndodh thuajse asgjë, ... Read More »

Tërmeti shkatërrues në Itali, Qeveria jep 50 milionë Euro: Do rindërtojmë fshatrat

Qeveria italiane ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në vend për tërmetin shkatërrues që goditi Italinë Qëndrore një ditë më parë. Në një mbledhje të posaçme, Këshilli i Ministrave të Italisë vendosi që të akordojë fondin prej 50 milionë Euro për zonat e prekura nga lëkundjet sizmike. Ka qenë vet Kryeministri Matteo Renzi që njoftoi për këtë vendim të Këshillit të ... Read More »

FOTO LAJM/ Tërmeti në Itali shkatërron gjysmën e provincës, pamjet tronditëse

Këto janë pamjet e para të publikuara nga vendngjarja pasi një tërmet me magnitudë 6.2 ballë goditi në mesnatë Italinë Qëndrore, duke lënë 10 persona të vdekur dhe disa të tjerë të bllokuar nën rrënoja, shkruan  BBC. Tërmeti ra në liglindje të qytetit të Peruxhias dhe kryebashkiaku  tha  se “gjysma e qytetit është shkatërruar.” “Një familje prej katër anëtarësh ishte ... Read More »

Itali, shqiptari grabiste shtëpi dhe largohej me “Porsche”

Një shqiptar që grabiste shtëpi në Itali është aksidentuar në tentativë për t’i shpëtuar policisë. Ai ka vjedhur një vilë dhe më pas është larguar me një makinë super të shtrenjtë në Livorno. 34-vjeçari është arrestuar nga policia pasi doli nga një vilë në Forte dei Marmi. Ai u largua me një automjet tip “Porsche”, për t’i shpëtuar policisë, por ... Read More »

Itali, përplasen tragjikisht dy trena

Bilanci është ende provizor me 20 të vdekur dhe 35 të plagosur, 18 prej të cilëve në gjendje të rëndë, ndërkohë që vazhdojnë kërkimet. Aksidenti ka ndodhur rreth orës 11:30 të sotme gjatë orarit të pikut të lëvizjeve përmes transportit hekurudhor. Mes viktimave të moshave të ndryshme ka studentë dhe fëmijë, por edhe të moshuar që udhëtonin mes Coratos dhe ... Read More »