Te fundit

Tag Archives: KIne

Kujdes nga “Galaxy Note 7”

Dy javë pasi është lancuar në treg kjo pajisje ka sjellë edhe zhgënjimet e para nga përoduesit. Dy raste janë raportuar në Kinë së fundmi, ku sipas përdoruesve bateria e pajisjes ka marrë flakë gjatë përdorimit. Njëri nga personat që ka denoncuar djegien e Samsungut të tij tha se telefoni nisi të nxehej, të dridhej dhe më pas shpërtheu duke ... Read More »

Rreziku nga orizi…plastik!

Kina është ndër eksportueset më të mëdha të orizit në botë dhe për të përballuar nevojat ka filluar prodhimin e orizit plastik duke rrezikuar kështu shëndetin e konsumatorëve. Deri më tani janë identifikuar raste të makaronave të prodhuara me kimikate, mishit të derrit me baktere fosforishente, vezëve falso, hudhrave, qumështit me melaminë, arrave të mbushura me çimento, mishit të miut ... Read More »

Lehtësimi i vizave Shqipëri-Kinë

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati gjatë takimit në Kinë me homologun e tij Uang Ji kanë firmosur një marrëveshje të rëndësishme për lëvizjen e shqiptarëve drejt Kinës. Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp, ai tha se Shqipëria e mirëpret “qasjen pragmatike” të Kinës në Ballkan. “Këto mekanizma synojnë të transformojnë armiqtë e vjetër në fqinjë pragmatikë. Shqipëria është një vend ... Read More »