Te fundit

Tag Archives: Kurban Bajrami

Bulqizë, falet namazi i Kurban Bajramit

12 shtator 2016, Festa e Madherueshme e Kurban Bajramit, ka nisur per besimtaret myslimane te Bulqizes me faljen e Kurban Bajramit, ku qindra besimtare u mblodhen ne sheshin qendror te qytetit. Kurban Bajrami është festë ku ndihmohen të varfrit e të shtypurit dhe u shtrihet dora hallexhinjve të ngratë. Në këtë ditë të faljes dhe sakrificës le të forcohen lidhjet ... Read More »

FOTOLAJM/ Kurban Bajrami, besimtarët myslimanë të Bulqizës falen në pedonalen e qytetit

Besimtarët myslimanë festojnë ditën e sotme festën e Kurban Bajramit, një nga më të rëndësishmet të kalendarit islam. Dhjetra besimtarë janë mbledhur sot në pedonalen e Bulqizës që prej orës 06:30, ndërsa kulmi ka arritur në orën 07:00. Pasi i uroi të gjithë shqiptarët dhe myslimanët anembanë botës, gjatë ligjeratës së tij, Myftiu i Bulqizës, Sejdin Strazimiri, theksoi se kjo ditë ... Read More »

FOTOLAJM/ Besimtarët bektashi të Bulqizës kryejnë ritin e prerjes së kurbaneve

Besimtarët bektashi të Bulqizës kanë kryer ritin e prerjes së kurbaneve në disa prej teqeve të zonës. Para pak ditësh besimtaret bektashi të Teqeve te Vajkalit në Bulqizë kanë festuar para kohe festën e kurban Bajramit. Kjo ka ndodhur për shkak se besimtarët e kësaj Teqeje festojnë hënën e Muharremit e cila ka filluar ditën e enjte datë 8 shtator, ... Read More »