Te fundit

Tag Archives: LOnder

Një robot që rikthen shikimin

Është realizuar në Britani për herë të parë me sukses operacioni në retinën e syrit. Ekipi shkencor i spitalit “John Radcliffe” në Oksford të Britanisë përdori pajisjen të kontrolluar nga një levë, për të hequr membranën me trashësi sa një e njëqindta e milimetrit. Pacienti 70-vjeçar Bill Beaver, një famulltar në Oksford, tha se “më duket sikur jam në botën ... Read More »

Tronditet “Russel Square” nga atentati me thikë

1 e vdekur dhe gjashtë të plagosur është bilanci i ngjarjes në mbrëmjen e së mërkurës në Londër. Autori është një person me probleme të rënda të shëndetit mendor, por sulmi po hetohet edhe nga ekspertët e antiterrorit. Polica ka konfirmuar se një 19-vjeçar është arrestuar, pasi është goditur nga një polic me pistoletë elektrike dhe ndodhet në spital nën ... Read More »