Te fundit

Tag Archives: Makina

Pas rripit të sigurimit, supergjoba edhe për përdorimin e celularit në makinë

Supergjobat e Policisë Rrugore për mosvendosjen e rripit të sigurimit deri tani kanë rezultuar efektive në pjesën më të madhe të rasteve. Drejtuesit e automjeteve dhe pasagjerët zbatojnë këtë detyrim, ndërsa duke marrë shkas nga kjo masë, Policia Rrugore ka propozuar që këto gjoba të aplikohen edhe për ata që përdorin celularin gjatë drejtimit të automjetit. Top-Channel raporton se është ... Read More »

Siguracionet e makinave rriten 25%

Çmimet e siguracioneve të automjeteve kanë pësuar një rritje me 25 %. Ishte njoftuar se primet do të kishin një rritje prej afro 3 %, sipas një vendimi të Autoritetit të Mbikqyrjes Financiare. Por kompanitë e sigurimeve kanë vendosur që shtrenjtimi të jetë në masë më të madhe. Kjo për arsye se numri i aksidenteve ka pësuar rritje dhe për ... Read More »

Alarmi për makinat “smart”

Makinat që përdorin një teknologji të avancuar janë më të ekspozuara nga hakerat përmes ndërhyrjeve në sistem. Pavarësisht sigurisë që garantojnë, këto piratë mund të sjellin dëme të paimagjinushme. Sa më shumë të lidhura të jenë me internetin, qoftë përmes sistemeve të argëtimit apo mekanizmave të vetëdrejtimit, sikurse u publikua këtë javë nga “Ford”, “Volvo” dhe “Uber”, aq më të ... Read More »

Vetëvritet aksidentalisht duke iu larguar policisë

40 vjeçari nga Evropa lindore po ndiqej nga policia  pasi dyshohej se ishte pjesë e një grupi kriminal ndërkombëtar në vjedhjen e makinave, teksa është rrëzuar dhe ka qëlluar drejt vetes. Policia e Breshias ka qenë prej kohësh në ndjkeje të objektivit i cili lëviste me makina luksoze të vjedhura. Sipas raportit të policisë personi po udhëtonte në bordin e ... Read More »

Që prej vitit 2021 makinat do të ecin vetë

Makinat e autopilotuara janë projekti i së ardhmes. Gjigandi amerikan, Ford është e pra kompani me një projekt të tillë për të prodhuar në masë makina ‘të pavarura’ dhe ka aq besim tek realizimi i këtij objektivi me sukses sa thotë që do t’i nxjerrë edhe pa timon fare. “Kemi hyrë në një epokë transformimi të shoqërisë dhe duhet t’i ... Read More »

Shqiptari me Porsche, ndiqej nga Policia në Itali, bën aksident

Një 34-vjeçar është arrestuar nga policia italiane pasi vodhi një makinë luksoze tip “Porsche” në Forte dei Marmi, (Lucca, Itali), raportojnë sot mediat lokale. Përmes lokalizatorit satelitor të montuar në makinë, policia ka gjurmuar shqiptarin. Ndjekja disa kimlometra ka përfunduar me përplasen e “Porsche” kundër kangjellave të një gardhi. Më pas, shqiptari, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur, ... Read More »