Te fundit

Tag Archives: maturante

PD: “20 mijë maturantë të braktisur nga faza e parë”

Faza e parë e seleksionimit të maturantëve ka përfunduar për ti lënë hapsirë zgjedhjes me 10 preferenca për të fituar të drejtën e studimit. Por sipas PD kjo nuk është zgjidhje për studentët të cilët investuan 3 vite shkollim për të mbetur në fund me ankth nëse do munden të studiojnë atë që duan. “Rreth 20 mijë maturantë janë sot ... Read More »

Foto e maturantes ndez debatin në Kuvend mes Ramës dhe Topallit

Këtë të enjte pothuajse i gjithë debati në Parlament mes kryeministrit Rama dhe ish-kryeparlamentares Jozefina Topallai u vërtit rreth kësaj foto, e cila është realizuar sot në protestën e maturantëve. Rama akuzoi Topallin se po e përdor atë foto për politikë, ndërsa u shpreh se mesatarja e vajzës në foto ka qenë 9.18 dhe se gjithë ata që janë shpallur ... Read More »

Aplikimi deri në mesnatë për universitetet

Maturantët kanë mundësi të aplikojnë online deri në mesnatë për të vazhduar studimet e larta. Afati është shtyrë për 24 orë nga Agjencia Kombëtare e Provimeve për t’u dhënë një mundësi të fundit të gjithë kandidatëve për t’u bërë pjesë e garës për në universitet. “Afati ishte 11 gushti për aplikimin për programet e studimit. Me datë 11  u mbyll ... Read More »