Te fundit

Tag Archives: NATO

Luftime të ashpra në Kabul pasi talibanët sulmojnë hotelin me të huaj

Një betejë në mes të talibanëve të armatosur dhe forcave të sigurisë afgane ka shpërthyer gjatë natës në një objekt që përdoret nga kontraktorët e huaj në Kabul. Policia ka njoftuar se një kamion i mbushur me eksploziv ka shpërthyer në afërsi të portave të Hotelit “Northgate” në orën 1:30 të mëngjesit sipas kohës lokale, ndërsa më pas militantët e ... Read More »

Gorbaçov: NATO po përgatitet për luftë kundër Rusisë

Ish-presidenti i Bashkimit Sovjetik, Mikhail Gorbaçov, ka akuzuar NATO-n për përgatitje të “luftës së nxehtë” kundër Rusisë. Sipas tij retorika e përdorur nga vendet e Aleancës po i shtyjnë palët drejt konfliktit. Komentet e tij u bënë kur liderët e NATO-s u takuan në Varshavë në ditën e fundit të samitit, në të cilën u miratua vendosja e re e ... Read More »

Rama në samitin e NATO-s: Shqipëria do të dyfishojë trupat në Afganistan

Në fjalën e mbajtur në ditën e dytë të samitit,mbajtur në Varshavë, Kryeministri vlerësoi qëndrimin e deritanishëm të vendit tonë, si edhe siguroi për mbështetjen e vazhdueshme nga Shqipëria për ruajtjen e stabilitetit në Afganistan. “Shqipëria në kuadër të aleancës me NATO-n ka mbështetur dhe do të vazhdojë gjithmonë kështu me misionet në Afganistan, që ky të jetë një vend ... Read More »