Te fundit

Tag Archives: reforma ne drejtesi

Macovei: “Vetting-u” nuk prek pavarësinë. Do të jetë i përkohshëm.

Drejtuesja e Delegacionit të Komitetit Parlamentar të Stabilizim Asociimit Shqipëri-BE, Monica Macovei e konsideron të një rëndësie kyçe reformën në drejtësi dhe luftën kundër korrupsionit, me argumentin se një drejtësi e pastër, mban të tillë të gjithë shoqërinë e forcon sundimin e ligjit. Në një intervistë për “DW”, eurodeputetja sqaron se pikerisht këtij qëllimi i shërben vetingu, pastrimit të drejtësisë. ... Read More »

SHBA propozim të ri për reformën në drejtësi

Mazhoranca dhe opozita kanë në tavolinë një propozim të ri nga Shtetet e Bashkuara për Reformën në Drejtësi. Këtë e konfirmoi ndihmës sekretarja amerikane e shtetit Viktoria Nuland, pas takimeve me Kryeministrin Rama dhe Kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Ndonëse nuk dha shumë detaje lidhur me përmbajtjen e propozimit, Nuland foli për një gërshetim të rolit të nërkombëtareve në ... Read More »