Te fundit

Tag Archives: Rio 2016

Luiza Gega eliminohet nga RIO 2016

Atletja shqiptare Luiza Gega është eliminuar nga garat Olimpike në Brazil. Luiza Gega e mbylli në vendin e 16-të në baterinë e dytë. Atletja shqiptare Luiza Gega nuk arriti që të kualifikohet në finale në garën e 3000 metrave, shkruan Lapsi.al Pas eleminimit ajo kërkoi mirëkuptimin e të gjithë sportdashësve. “Më besoni kisha dhimbje shumë të madhe kur kaloja pengesat, sidomos ato të ... Read More »

Rio, qëllohet me plumba autobusi me gazetarë

Një autobus që po transportonte gazetarë në Rio de Janeiro, të pranishëm enkas për Lojërat Olimpike, ka rënë prè e sulmit me armë në një autostradë mes zonave të fshatit olimpik, gjatë së martës. Dëshmitarë të shumtë kanë raportuar ngjarjen, ndërkohë që asnjë prej pasagjerëve nuk rezulton të jetë plagosur seriozisht gjatë këtij incidenti, transmeton TCH. Autobusi ishte duke udhëtuar ... Read More »

Tre rekorde botërore brenda një nate

“Rio 2016” ka sjellë spektakël mbrëmjen e djeshme nga performanca e notarëve në “Olympic Aquatics Stadium”. SHBA fitojnë 4×100 stil i lirë, me Michael Phelps që fiton medaljen e tij të artë numër 19 në Olimpiada. Sjostrom “fluturon” në stilin flutur 100 metra stil flutur që Sarah Sjostrom i ka fituar me lehtësi dhe duke vendosur rekord të ri botëror: ... Read More »

Startojnë Lojërat Olimpike “Rio 2016” (FOTO)

Në Rio de Zhaniero të Brazilit kanë nisur zyrtarisht Lojërat Olimpike 2016.  Ceremonia e hapjes u zhvillua në stadiumin e famshëm të Marakanas. Lojërat Olimpike në Rio 2016-të janë të 31-ta në historinë e olimpiadave. 206 janë shtetet që marrin pjesë në këtë olimpiadë me rreth 12 mijë atlet, prej të cilave 6200 meshkuj dhe 5100 sportiste femra. Ceremonia e ... Read More »