Te fundit

Tag Archives: Rruga e Arberit

Rruga e Arbrit/ A po përgatit Kryeministri Rama, aferën e radhës?

Kryeministri Edi Rama deklaroi përpara dibranëve në mitingun e festës së fitores së kandidatit të PS-së Muharrem Rama, se Rrugën e Arbrit do ta bënte edhe vetë. Kjo deklaratë la për të nënkuptuar se financimi prej rreth 50 milionë euro që duhen për përfundimin e saj, do të bëhet nga qeveria shqiptare. Më herët gjatë fushatës Rama kishte deklaruar se ... Read More »

“Rruga e Arbërit” gjithë mistere, Haxhinasto: Në lojë ka hyrë edhe një firmë shqiptare !…

“Rruga e Arbërit” gjithë mistere, Haxhinasto: Në lojë ka hyrë edhe një firmë shqiptare !…. Gjatë një interpelance për Rrugën e Arbërit në Parlamentin shqiptar, kërkuar nga deputetja e PDIU, Mesila Doda, Ministri i Trasnportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto  ka deklaruar se kompania kineze deri në këto moment ka dorëzuar 5 propozime, por asnjëri nuk është kualifikuar. Ministri i transportit ... Read More »

Një kompani turke merr me koncesion “Rrugën e Kombit”

Kompania turke “Vendeka Bilgi Teknolojileri Ltd” është shpallur fituese në koncesionin për mirëmbajtjen e “Rrugës së Kombit”. Ministria e Transportit përmes një deklarate për media bëri sot publike ofertën e e shpallur fituese nga komisioni i vlerësimit në bashkëpunim edhe me konsulentin ndërkombëtar “IFC”. Investimi fillestar i propozuar kap shumën 50,622,174 Euro, ndërsa investimi në vazhdimësi në mirëmbajtje dhe operim ... Read More »

Rruga e Arbërit, një nga mashtrimet më të mëdha zgjedhore në Shqipëri dhe demokracia | DY FJALË MË PËRTEJ

Kur e shohim Lurën – atë mrekulli natyre që të linte pa mend – të masakruar me egërsi shkatrrimtare, e mbysim dhimbjen me një “Oh, bre!” Kurse të parët tanë edhe pse të paditur e analfabetë e ruajtën dhe e mbrojtën atë me fanatizëm për shekuj e shekuj, si një vend ku të shërohej shpirti. Kur shohim se si janë ... Read More »