Te fundit

Tag Archives: Rusi

Roshi shënon në ndeshjen e parë me skuadrën e re

Odise Roshi ka shënuar golin e parë me skuadrën ruse të Terek Groznit. Roshit i janë dashur vetëm dy ditë për t’u bërë protagonist me skuadrën e Terek Groznit dhe ka shënuar golin e parë me rusët qysh në debutim. Fieraku firmosi për ekipin çeçen të premten dhe shkëlqeu që në ndeshjen e parë me fanellën e kësaj skuadre, në ... Read More »

Kërcënimi nga “Satan 2”

Raketa që pret të testohet dhe të vihet në përdorim këtë vit mund të zhdukë një qytet në përmasat e Francës apo të Teksasit. Duke përmbajtur 10 bomba të rënda dhe 15të tjera me fuqi më të ulët ka një rreze veprimi prej 10 mijë kilometra. Emri zyrtar është “RS-28 Sarmat”, dhe është një raketë e zhvilluar nga ushtria ruse ... Read More »

Gorbaçov: NATO po përgatitet për luftë kundër Rusisë

Ish-presidenti i Bashkimit Sovjetik, Mikhail Gorbaçov, ka akuzuar NATO-n për përgatitje të “luftës së nxehtë” kundër Rusisë. Sipas tij retorika e përdorur nga vendet e Aleancës po i shtyjnë palët drejt konfliktit. Komentet e tij u bënë kur liderët e NATO-s u takuan në Varshavë në ditën e fundit të samitit, në të cilën u miratua vendosja e re e ... Read More »