Te fundit

Tag Archives: turiste

Një ndërtesë “përmbys”

Kjo shtëpi e veçantë është ndërtuar në Ëertheim, në Gjermani. Gjithçka në të është e përmbysur, duke filluar që nga çatia, e cila nuk ndodhet mbi ndërtesë, por ndërtesa vendoset mbi të, ndërsa një makinë e “parkuar” qëndron e varur në ndërtesë. Gjithashtu brenda saj, të gjithë objektet e bëjnë më konfuze këtë ndërtim të çuditshëm. Ndërtesa ka vetëm 1 ... Read More »

Ja disa nga vendet “tabu” për turistët

Pavarësisht globalizimit ende ka vende që mund të konsiderohen të pashkelura nga turistët. Shumica e tyre përfshijnë ishuj që pavarësisht bukurive natyrore mbeten zgjedhja e fundit për shumicën e vizitorëve. Ja disa nga vendet më të njohura dhe misterioze ku askush nuk shkon asnjëherë. 1-Ishulli Surtsey Në vitin 1963, në ujërat e Islandës, nga shpërthimi i një vullkani nënujor, u ... Read More »

Fundjava, rekord hyrjesh në doganën e Morinës

E shtuna ka sjellë një fluks turistësh që i janë drejtuar Shqipërisë për të kaluar fundjavën. Kryesisht janë pushues nga Kosova e Maqedonia që zgjedhin territorin shqiptar për të kaluar ditët e nxehta të korrikut. Për sa i përket përballimit të fluksit, nga autoritetet njoftohet se janë marrë masat për të shmangur rradhët e gjata të pritjes.  Që në orën ... Read More »