Te fundit

Tag Archives: turqi

Goditja kundër Gylenit në Turqi del jashtë kontrollit

Më 17 gusht, kryeministri turk e ka lëshuar një “dekret special” përmes së cilit vendoset lirimi i 38 mijë të burgosurve, pa përfshirë ata që janë të dënuar për vrasje, abuzime seksuale apo përdhunim. Kjo përfshin krimet ekonomike. Burgjet e tejmbushura turke dhe proceset e ngadalshme gjyqësore kanë detyruar të gjitha qeveritë që të amnistojnë të burgosur çdo vit, për ... Read More »

Burg përjetë për Gulen

Prokuroria turke ka lëshuar dy urdhër arreste për Fetullah Gulen, i akuzuar si organizator i grushtit të shtetit me 15 korrik. Po ashtu është kërkuar edhe një dënim shtesë prej 1900 vitesh, krahas burgimit të përjetshëm. Akti i akuzës përmban 2.527 faqe i miratuar nga prokurorët e rajonit në Usak (perëndim) kundër predikuesit 75 vjeçar, në mërgim në Shtetet e ... Read More »

Traumat e puçit në Turqi

Nga Abbas Djavadi I kam përcjellur pandërprerë zhvillimet në Turqi prej 15 korrikut, ditën kurpërpjekja për grusht shtet e ka tronditur këtë vend për rreth 20 orë. Ndonëse dështoi puçi, i tërë kombi turk është përfshirë nga një traumë që në mënyra të ndryshme është ende duke vazhduar. Gati 300 persona janë vrarë, kryesisht derisa janë përballur me autorët e ... Read More »

Grushti i shtetit i dështuar në Turqi përçan turqit e Maqedonisë

Përpjekja për grusht shteti në Turqi ka nxjerrë në pah ndarje të fshehta ideologjike midis komunitetit turk në vend. “Ne turqit në Maqedoni jemi ‘Efendi’ (fisnikë). Ne nuk luftojmë dhe nuk hapim telashe, por s’kemi marrë kurrë ndonjë fjalë të ngrohtë nga ndjekësit e Gulenit që jetojnë në këtë vend,” thotë Tahsin Ibrahim, kreu i MATUSITEB, një organizatë që bashkon ... Read More »

Freedom House: Thirrje Qeverisë turke që të respektojë institucionet demokratike

Në përgjigje të grusht shtetit të dështuar në Turqi, Qeveria turke po jep shenjat e një spastrimi të mijëra gjykatësve dhe nëpunësve civilë, bllokoi mediat online si dhe po kërcënon që të kthej dënimin me vdekje ndaj puçistëve Lidhur me këto ngjarje organizata Freedom House ka lëshuar një deklaratë për media ku i bën thirrje Qeverisë turke që të respektojë ... Read More »

6000 të arrestuar pas sulmit në Turqi

Ky është një bilanc që pritet të rritet, pas reagimit të kryeministirt me termin “pastrim nga virusi”.“Ne do të vazhdojmë të pastrojmë nga ky virus të gjitha institucionet shtetërore sepse ky virus është përhapur shumë. Fatkeqësisht, ashtu si një kancer, ky virus ka mbështjellë shtetin”, u shpreh ai në ceremoninë e varrimit të një prej 265 viktimave. Read More »

Gjenerali shqiptar, pjesë e grushtit të shtetit në Turqi

Mediat në Turqi raportuan së është arrestuar gjenerali Adem Huduti, i cili ishte pjesë e grushtit të shtetit kundër qeverisë. Huduti ka lindur në Kosovë në vitin 1952 dhe është komandant i Ushtrisë së Dytë, pjesë e Këmbësorisë së Forcave të Armatosura të Turqisë. BBC-ja shkruan se ai është figura më e lartë ushtarake e arrestuar deri tani, së bashku ... Read More »

Historiku i grushteve të shtetit në Turqi që prej vitit 1960

Grusht shtetit i dështuar mbrëmë në Turqi, nuk është i pari që vendi ka pare. Këto ngjarje datojnë që nga viti 1960. Koha.net sjell një histori të shkurtër të të gjitha grusht shteteve të mëhershme në Turqi: 1960 Grusht shteti i parë në Turqi ndodhi më 1960, kur ushtria ia doli me sukses të merrte nën kontroll vendin në mesin ... Read More »