Te fundit

Tag Archives: Turqia

Obama do të takohet me Erdoganin më 4 shtator

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama do të takohet me homologun e tij turk, Recep Tayyip Erdogan, më 4 shtator, përpara samitit të G20 që do të mbahet në Kinë këtë fundjavë, ka njoftuar Shtëpia e Bardhë. Presidenti Obama dëshiron që të diskutojnë lidhur me puçin e dështuar ushtarak në Turqi “si dhe për fushatën kundër IS-it dhe përpjekjeve ... Read More »

Turqia do të marrë rol më aktiv në konfliktin e Sirisë

Kryeministri i Turqisë, Binali Yildirim, tha se vendi i tij do të marrë rol më aktiv në adresimin e konfliktit në Siri. “Do të jemi më aktivë në Siri, si lojtar rajonal, në gjashtë muajt e ardhshëm. Kjo do të thotë të mos lejojmë Sirinë të ndahet në ndonjë bazë etnike. Kjo është e rëndësishme për Turqinë”, tha Yildirim në ... Read More »