Te fundit

Ceremoni nderimi per atleten Luiza Gega (Video)

Pak dite me pare keshilli Bashkiak I Bulqizes me propozim te kryetarit te Bashkise Lefter Alla votoi me vota unanime dhenjen e titullit “Qytetare Nderi” per atleten Luiza Gega,kampionen e europes ne garen e 3000 metra me pengesa,e cila mundi te dominoje duke arritur  te fitoje medaljen e arte.  Me kete rast Bashkia Bulqize ka zhvilluar diten e hene ceremonine ... Read More »

Perkujtohet 78 vjetori i çlirimit te Zerqanit 

Në një atmosferë festive është festuar 78 vjetori i çlirimit të Zerqanit më 3 gusht 1943. Bashkia Bulqizë, Per here te pare pas viteve ’90 beri te mundur rikthimi i festimit tradicional te kesaj dite, qe festohej rregullisht gjate regjimit komunist. Me këtë rast, ne kete feste morën pjesë veteranë, familjarë dëshmorësh dhe banorë të ardhur nga zona të ndryshme ... Read More »

Bulqizë, banorët në protestë për mbrojtjen e pyjeve

Dhjetra banorë të fshatit Vajkal në Bulqizë,te mbeshtetur edhe nga unioni I eksperteve mjedisor shqiptare dhe nga vete eksperti mjedisor Sazan Guri, kanë protestuar për të mbrojtur pyjet e fshatit të tyre. Banorët një pjesë e të cilëve emigrant u mblodhën në afërsi të rrugës nacionale, duke kërkuar që kurora e malit të fshatit të tyre të mos preket për ... Read More »

Tonelata mbetje e inerte buzë rrugës së Arbrit

Ndotja e mjedisit vijon të jetë shqetësuese në vendin tonë. Deri tani është trumbetuar si një sfidë e disa institucioneve që do të lutonin këtë fenomen.  Kjo është pamja që të ofrohet në segmentin e rrugës së Arbrit, ku kalojnë qindra mjete çdo ditë.Tonelata mbetje inerte të llojeve nga më të ndryshmet janë hedhur buzë rrugës në afërsi të Qafës ... Read More »

Rabdishti, fshat turistik pa turist e pa investime

  Rabdishti ishte një ndër 100 fshatrat e përzgjedhur nga qeveria shqiptare tre vjet më parë për tu shndërruar në një zonë që ofron turizmin malor në Dibër. Ndërkohë këtë fshat e ka vizituar vetë Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi, duke shprehur mbështetjen e tij për zhvillimin e kësaj zone në shërbim të turizmit. Por ndryshe nga çfarë ... Read More »