Te fundit

2000 fshikullime me kamzhik për ateistin

1472723145arabiGjykata në Arabinë Saudite ka dënuar me 10 vite burg dhe 2000 fshikullime kamzhiku një burrë që shkroi në Tëitter se ishte ateist.

28-vjeçari u arrestua pasi policia zbuloi rreth 600 “cicërima” me anë të të cilave ai tregonte ateizmin e tij duke shkruajtur se të gjithë profetët gënjenin dhe shtonte se mësimet fetare ishin “karburant” për konflikte.

Me ligjin që ka hyrë në fuqi dy vite më parë, ateizmi konsiderohet terrorizëm në Arabinë Saudite.