Te fundit

Burg përjetë për Gulen

gylen_2Prokuroria turke ka lëshuar dy urdhër arreste për Fetullah Gulen, i akuzuar si organizator i grushtit të shtetit me 15 korrik. Po ashtu është kërkuar edhe një dënim shtesë prej 1900 vitesh, krahas burgimit të përjetshëm.

Akti i akuzës përmban 2.527 faqe i miratuar nga prokurorët e rajonit në Usak (perëndim) kundër predikuesit 75 vjeçar, në mërgim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndërsa Ankaraja kërkon ekstradimin e tij me akuzën për përpjekje të prishjes së rendit kushtetues me anë të përdorimit të forcës si dhe formimin dhe drejtimin e një grupi terrorist të armatosur”, shkruan agjencia shtetërore turke e lajmeve, Anadoll

MF/tvbulqiza.al