Te fundit

Festohet pervjetori i pare i rihapjes se Gazetes Bulqiza.

Ne nje nga mjediset e Hotel Internacional Tirana, eshte festuar 1 vjetori I rihapjes se Gazetes Bulqiza. Moren pjese gazetare dhe intelektuale te shquar me tituj e grada shkencore ne fusha te caktuara, botues, biznesmene, deputete, etj. Takimin e hapi gazetarja Eva Gjura, e cila falenderoi te pranishmit per pjesmarrjn ne kete event, e cila ja dha fjalen e pershendetjes, kryeredaktorit te gazetes Bulqiza, Halil Rama. Ne fjalen e tij kryeredaktori Rama, tha se u mbush nje vit qe botojme gazeten bulqiza nje pasqyr e gjalle e te sotmes dhe te kaluares se bulqizes si nje treve e njohur per vlerat e saj ekonomike kulturore historike dhe fetare . Gazeta bulqiza, vijoi me tej Rama, eshte tashme nje ze I spikatur ne tregum mediatik shqiptar . Gazeta bulqiza natyrisht nuk do kishte mundesi te botohej pa e marr dikush persiper per ta mbeshtetur ate financiarisht ky eshte Edmond isaku administratoti I televizionit bulqiza dhe I kompanis isaku shpk . Mondi duke qen edhe kryetar I shoqates se rrjetit te televizioneve kabllor ka fituar nje pervoj te shkelqyer mbi mediat elektronike dhe te shkruara duke u ber faktor ne komunikimin public dhe emancipimin e pergjithshem kulturor, tha ne mbyllje te fjales se tij kryeredaktori Rama.
Kryetari I Keshillit Botues shkrimtari Lutfu Hanku, tha ne fjalen e tij se shtypi I sotem ka nevoje per qytetarin e fjales dhe mendimit metaforik, pasi kjo I jep me shume vlere, peshe e bukuri gazettes. Me gjithe inpenjimin serjoz e te lavderushem te stafit te gazetes dhe bashkpuntorve te saj, ne te ardhmen mbetet akoma per te punuar me shume ne kete drejtim, sugjeroi nder te tjera ne fjalen e tij shkrimtari Lutfi Hanku.
Mjeshtri I madh I Punes, karikaturisti, aktori dhe regjizori Prof. Bujar Kapexhiu, tha ne fjalen pershendetese se ndjen nje kenaqesi te veçante qe ndodhet perpara bashkqytetareve te tij dibrane te origjines. Fillimisht, vijoi ne fjalen e tij Kapexhiu, dua te vleresoj shume ata qe merren me gazeten stafin e gazetes , ata qe e financojne gazeten dhe qe ponojne dite e nate per gazeten. Duke vleresuar nepermjet faqeve te gazetes njerez e shume figura qe ne jeten e tyre kane dhene nje kontribut te shquar jo vetem per Bulqizen e Dibren, por per gjithe Shqiperine, gazeta eshte e mbetet nje vlere arkivore e pazevendesueshme, gje per te cilen meritojne te pergezohen organizatoret, producentet dhe njekohesisht te gjithe lexuesit qe e marrin ne dore kete gazete.
Bashkim Lami kryetar I Shoqates Bulqiza, tha se tashme gazeta bulqiza eshte nje vlere e shtuar per Bulqizen , eshte nje sofer e gatshme per te gjithe intelektualet qe mund ta plotesojn edhe mund ta bejn akoma me te dashur. Gazeta po mban lart frymen e intelektualeve me krijimet e tyre dhe pasqyron realitetin e sotem pa harruar edhe historin e meparshme te brezave tone. Duke vazhduar me tej kryetari I shoqetes bulqiza Bashkim Lami u beri thirrje intelektualeve te gjithe biznesmeneve qe te mbeshtesin botimin e ksaj gazete ne menyrat e tyre sepse pa mbeshtetjen e tyre edhe ne nuk do mund qe gazetes ti japim vazhdimsin.
Deputeti Roland Keta, ne fjalen e tij pershendetese nder te tjera tha se ndihem krenar qe jam ne 1-vjetorin e gazettes Bulqiza . Urimin dhe falenderimin ne rradh te par e kam per ato qe e nisen te paret per kryeredaktorin per drejtorin per te gjithe gazetaret , per te gjithe ata qe kontribuan ne kete vit .Ka nje vit qe gazetaret , intelektualet e bulqizes , te dbres kane shkruajtur ne kete gazet kan promovu bulqizen kan treguar qe bulqiza ka histori kan treguar qe ne bulqize ka intelektual , arsimtar ,inxhinjer te talentuar qe kan kontribuar per bulqizen , dhe kete e beri te mundur gazeta bulqiza , Ju ne gazeten tuaj tha nder te tjera deputeti Keta keni ngritur shqetesime qe ka komuniteti I bulqizes te cilat nuk I ka ngritur politika pra kete e ka ber gazeta , per ta kthyer vemendjen e politikes , te cdo lloj krahu politik nga bulqiza. Politika I ka borxhe bulqizes
Edmond Isaku, drejtori I gazetes, than e pershendetjen e tij, se para nje viti ne takimin qe patem me anetaret e shoqates bulqiza , nje nder shqetesimet qe kishte shoqata ishte edhe dalja e gazettes bulqiza ne treg. Pas shume bisedimesh, ajo qe me preku me shume qe ta mbeshtes financiarisht botimin e gazetes Bulqiza, ishte konkluzioni per te ridale gazeta Bulqiza me zerin e intelektualeve te saj, per te promovuar vlerat e komunitetit te Bulqizes, pasi Bulqiza e meriton plotesisht nje gje te tille. Kjo ishte indicia qe mua me preku dhe menjeher nuk e zgjata dhe u thash bashkepunetoreve te mi: Po , do ta nxjerrim ne treg Gazeten Bulqiza, per te plotesuar misionin qe kemi nisur.
Ne mbyllje u dha nje koktejl per te pranishmit ku me mikrofonin e TVBulqizes moren impresione nga te pranishmit ne kete event…