Te fundit

Ish-gruaja e Vrasësit nga Burreli: Avniu duhet të digjet i gjallë

avni-1-620x330Ish-Zonja e Avni Metrës, vrasësit nga Burreli që vrau dy vëllezër , ka dhënë një intervistë për prestigjozen Daily Mail, duke rrëfyer fakte tronditëse të ish-bashkëshortit të tij.

Ajo ka thënë se është 53-vjeçari e ka përdhunuar vazhdimisht gjatë martesës së tyre 14-vjeçare,

Më nje urrejtje ndaj ish-burrit, Linda Lami tha se Avni Metra duhet të digjet i gjallë për krimet e rënda që ka kryer dhe se burgu është shumë pak për një njëri si ai.

38-vjeçarja, nëna e fëmijëve të vrasësit shqiptar, shprehu zhgënjimin e saj edhe ndaj prokurorëve britanikë, të cilët nuk ngritën akuza për përdhunim ndaj Avni Metrës.

Duke bërë një gjë të tillë, ata është njësoj si të kenë thënë se unë po gënjej, shprehet e përlotur Linda Lami për gazetën britanike.

Avni Metra

Investigimi i “Daily Mail” mbi shqiptarin nga Burreli i hiqi hiqej si shtetas nga Kosova, rezultoi me zbardhjen e një ngjarje tronditëse dhe ekstradimin e tij nga Britania e Madhe.

Avni Metra  është vrasësi i dyfishtë i cili hiqej si refugjat për të hyrë në Britani në mënyrë të jashtëligjshme.

Avni Metra me origjinë nga Burreli, 35-vjeç ka shkuar në Britani në vitin 1998, një vit pasi ai ka vrarë në bashkëpunim dy vëllezër në vendlindjen e tij në Burrel.

Ai është dënuar nga Gjykata në mungesë për dy vrasje si dhe mbajtje të armëve të zjarrit. Policia e ka kapur Metrën në banesën e tij në Borehamwood, Hertfordshire.

Gjykatësi Margot Coleman ka thënë se jeta e Avni Metrës në Britani është e bazuar mbi gënjeshtra pavarësisht pretendimit të tij se nuk do të merrte një gjykim të drejtë në Shqipëri.

Vrasësi pretendonte se kishte ikur në Britani pasi jeta e tij në Shqipëri ishte në rrezik, duke qënë se sipas tij i kishin vrarë një mik.

Por kush është Avni Metra ?

Prej 18 vitesh ai i është fshehur drejtësisë shqiptare e cila e ka dënuar në mungëse të tij si përgjegjës të dy vrasjeve. Në moshën 34-vjeçare, Avni Metra, në vitin 1997, gjatë kohës së trazirave, i është bashkuar bandës së fisit Kola në Burel, ku këto të fundit kishin konflikte pushteti me një bandë tjetër që quhej fisi Deda.

Në prill të 1997-tës, gjatë tentimit të vjedhjes në një fabrikë mielli, një roje sigurie i quajtur Kadri Xhetani ka ndaluar Avni Metrën me një bashkëpunëtor.

Roja është goditur për vdekje dhe të dy vrasësit janë larguar ngavendgjarja.

Por nuk mbaron me aq, pasi dy anëtarët e bandës Kola i kanë bërë pritë edhe vëllait të tij, menjehërë pas funeralit të Kadri Xhetanit, duke e rrëmbyer, sulmuar dhe hedhur në një pyll pranë një lumi.

Vrasja e dy vëllezërve thelloi edhe me tëj konfliktin mes dy bandave.

Motra e Kadri dhe Nevruz Xhetanit, e cila e ka identifikuar fytyrën e Avni Metrës ka thënë se Metra dhe shoku i tij i bandës e kanë prerë vëllanë e tij pjesë- pjesë ndërkohë që ai ishte gjallë, duke i hequr sytë dhe veshët.

Në vitin 1998, autoritetet e qytetit të Burrelit nisën hetimet për vrasjet masive dhe kjo solli arratisjen  e anëtarëve të bandës, ndër to edhe Avni Metra.

Ai ishte një ndër emigrantët e parë të Burrelit, i cili udhëtoi drejt Britanisë me një identitet të rremë kosovar. Gruaja e tij Linda Lami, e cila ka katër fëmijë me Avniun, e  ka cilësuar bashkëshortin e tij si një “psikopat” dhe “i aftë  të bëjë çdo gjë” dhe se ajo ka qënë vetëm një 16- vjeçare naive në kohën që është martuar me të.

9 muaj pas arratisjes së burrit të saj, Linda bashkë me djalin e saj  të parë u larguan drejt Korçës për shkak  të frikës për hakmarrje. Pas një kalvari të gjatë, ajo ka arritur ti bashkohet Avniun, i cili kishte ndërruar emrin në Advul Mekra.

Megjithatë, jeta e gruas së tij u komplikua më shumë në Britani. Ajo ka pretenduar se është trajtuar si skllave ku roli i saj ishte vetëm të kujdesej për shtëpinë.

Ndërkohë ajo ka thënë se Avni Metra filloi të shoqërohej përsëri me një anëtar të bandës, i cili merrej me prostitucion duke u larguar për netë të tëra nga shtëpia.

Në vitin 2010 ajo e denoncoi bashkëshortin për dhunë dhe se ai kishte tentuar ta vriste me një thikë. Mirëpo ai kaloi vetëm disa javë, pasi rezultonte i pastër në shtetin Britanik.