Te fundit

“Oda Dibrane” ne naten e dyte te saj

Diten e shtune ka vijuar nata e dyte e festivalit Oda Dibrane ne qytetin e Peshkopise.Artedashesit Dibrane paten mundesine ne kete nate te dyte qe te ndjekin perfomancat e grupeve te Lures,qendres kulturore Bulqize, Peshkopi e Mat,grupit nga Korca e Tirana dhe grupeve te Gostivarit nga Maqedonia e Veriut. Artistet e ketyre grupeve u grumbulluan ne ambjentet e qendres kulturore ... Read More »

Efektet kurative të ujërave termale të Peshkopisë

Dhjetra qytetar nga shqipëria, Kosova e Maqedonia e Veriut i drejtohen çdo vit qendrës Balneare të Peshkopisë. Kjo për një arsye të vetme, për kurimin e sëmundjeve përgjithësisht atyre reumatizmale. Qytetarët shprehen të kënaqur me shërbimin në këtë qendër si dhe me efektet që iu ka dhënë qëndrimi në ujërat termale të Peshkopisë. Ata vijnë nga qytete të ndryshme shqiptare ... Read More »

700 nxenes te shkolles 9-vjeçare “Sh Tançi” e nisin mesimin me shkolle te re

Ashtu si ne te gjithe vendin  edhe ne rrethin e Bulqizes jane çelur dyert e shkollave per Viti i ri shkollor  2019-2020 per 4600 nxenes. Nga nje  investim i dhene nga Qeveria Shqiptare kete vit rreth 700 nxenes te shkolles 9-vjeçare “Shefqet Tançi” ne Bulqize,do te kene mundesine te zhvillojne mesim ne kushte optimale.  Me nje investim prej 80 milione leke te ... Read More »

Rikonstruktohet shkolla “Shefqet Tançi” në Bulqizë  mësimi nis në ambjente të reja

650 nxënës të shkollës 9-vjeçare “Shefqet Tançi” në lagjen e re të qytetit të Bulqizës, do ta nisin mësimin ditën e hënë në ambjente krej të reja. Kjo godinë arsimore ju nënshtrua një rikonstruksioni total me një vlerë prej 80 milion lekë të rinj, financim ky i Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe Rinisë. Kryetari i Bashkisë Bulqizë, Lefter Alla tha ... Read More »

Bashkia Bulqizë zgjidh problemin e ujit ne Kovashicë

  Vetëm dy ditë pas protestës që zhvilluan banorët e fshatit Kovashicë në Njësinë Administrative Shupenzë në Bashkinë e Bulqizës, kjo e fundit ka ndërhyrë për të zgjidhur problemin. Specialistët e ndërmarrjes së Ujësjellës sh.a Bulqizë kane bërë të mundur riparimin e defektit në rrjetin e vjetër, duke bërë rikthimin e ujit të pijshëm për banorët. Kryetari i Bashkisë Bulqizë, ... Read More »

Bulqizë. banorët e Kovashices, protestë për ujin e pijshëm

  Dhjetra banorë të fshatit Kovashicë në Njësinë Administrative Shupenzë në Bashkinë e Bulqizës protestuan ndaj mungesës së ujit të pijshëm. Banorët thonë se prej 10 ditësh i gjithë fshati është pa ujë të pijshëm edhe pse ka dy rrjete furnizmi. Sipas tyre, linja e vjetër është tejet e amortizuar, ndërsa linja e re nuk iu shërben aspak, duke i lënë ... Read More »

Kënga Bulqizake “Oj bareshe”, sivjet “feston” 100 vjetorin

Studjuesi i mirënjohur Ramazan Kica, i cili me botimet e tij të fundit për origjinën dhe luftrat e Skënderbeut, si dhe me romanin në proces “Lulja”, prezantohet si mjeshtër i fjalës artistike, kësaj radhe sjell për botim në “startnews.al”, një studim skurpuloz për një nga thesaret e kulturës sonë popullore. Bëhet fjalë për këngën – lengjendë “BULQIZAKE”, e cila sivjet ... Read More »

Bllokohen mjetet e tonazhit të rëndë në Qafën e Buallit

  Dhjetra mjete të tonazhit të rëndë të cilët trasportonin krom nga Bulqiza në drejtim të Durrësit janë bllokuar këtë të martë në Qafën e Buallit. Sipas drejtuesve të mjeteve shkak i bllokimit sipas tyre është bërë një urdhër i ditëve të fundit që të mos qarkullohet me mbi 8 ton për aks. Por ata shprehen se pesha në mjetet e ... Read More »