Te fundit

 Financimi i rrugës Ura e Çerenecit – Librazhd, në hapat e fundit të kontratës

Asfaltimi i rrugës nacionale Ura e Çerenecit – Librazhd, por pritet nga mijëra banorë jo vetëm që jetojnë përgjatë kësaj rruge, por edhe nga Bulqiza apo Dibra. Shkurtimi i distancës me jugun e vendit do ta bënte këtë rrugë tepër të frekuentueshme nga qytetarët e Qarkut Dibër. Por prej 8 vitesh ajo pret të asfaltohet në 36 kilometra, pasi pjesa ... Read More »

 Dega e PD Bulqize mbyll fazen e propozimit per kandidat per deputet dhe drejtues lokal

Partia Demokratike- dega Bulqizë, ka mbyllur me sukses aktivet e Grup Seksioneve ne zbatim te  vendimit nr.60 të PDSH, vendim që lidhet me angazhimin më të rëndësishëm politik në vend, per   perfaqesimin  politik për të zgjedhurit lokal dhe ata të pushtetit qendrorë, si produkt i vendimarrjes dhe përfaqësimit nga baza politike e partisë. Identifikimi dhe propozimi i kandidatëve nga anëtarët ... Read More »

Në Bulqizë nuk do të ketë më dru në rrugë e sheshe

  Qytetet e Peshkopisë dhe të Bulqizës për shkak të temperaturave shumë të ulta që zbresin gjatë stinës së dimrit, zgjedhin ngrohjen me dru zjarri. Qytetarët mbushnin trotuare apo sheshe para pallateve të tyre me drutë e dimrit, një fenomen që niste që në muajt e verës. Por në Bulqizë këtë vit do të jetë ndryshe. Bashkia e këtij qyteti ka ... Read More »

Mbledhja e kryesise se PD Bulqize

Ne pasditen e se henes Dega e PD Bulqize zhvilloi mbledhjen e kryesise se saj, e para pas pandemise se covid-19. Ne kete mbledhje te deleguar nga qendra e PDSH ishin Enkelejd Alibeaj,Çlirim Gjataj dhe Dorjan Gjokmarkaj. Mbledhjen e kesaj kryesie e hapi kryetari I deges se PD Bulqize Defrim Fiku, i cili  pasi i uroj mireseardhjen te deleguareve nga qendra ... Read More »

Bulqize: Ministri I Brendshem Lleshaj:Do perballen me ligjin,ata qe po shkaterrojne territorin.

Pas takimeve ne Burrel,Klos dhe Peshkopi Ministri I Bredshem Sander Lleshai I shoqeruar nga Prefekti I Qarkut Nexhbedin Shehu,Drejtori I        pergjitheshem I policies se shtetit Ardi Veliu,drejtoresha e IKMT Dallendyshe Bicaj,ndalesen e fundit e beri ne qytetin minator te Bulqizes.   Ai dhe ekipi qe e shoqeronte u prit nga kryebashkiaku I Bulqizes Lefter Alla dhe drejtues te ... Read More »

Ministri Lleshaj në Peshkopi : Luftë pa kompromis grupeve kriminale, zero tolerancë për lëndët plasëse dhe kultivimin e kanabisit

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj I shoqeruar nga drejtori I pergjithshem I Policise se shtetit Ardi Veliu,drejtoresha e IKMT Dallendyshe Bici zhvilloi paraditen e se shtunes, një takim me përfaqësues e të zgjedhur vendorë te Dibres, për të diskutuar për mbrojtjen e mjedisit, masat kundër ndërtimeve pa leje, dëmtimit e prerjes së pyjeve, luftën antikanabis,e çështje të tjera që lidhen ... Read More »

Martanesh, humb jetën minatori 56 vjeçar

Një minator 55 vjeç gjeti vdekjen këtë të mërkurë në një nga galeritë e Martaneshit në Bulqizë. Ngjarja mësohet se ka ndodhur rreth orës 10 e 30 minuta, ku dyshohet se minatori me inicialet B.Xh është goditur nga një masiv shkëmbor gjatë punës në thellësi të minjerës. Policia bën të ditur se ka mbërritur në spitalin e  Bulqizës rreth orës orës ... Read More »

Fshati Vajkal me probleme te shumta per ujin vadites

Megjithëse është shumë pak kilometra nga qyteti i Bulqizës, fshati Vajkal është ndër fshatrat më të lënë pasdore sa i përket shërbimeve apo investimeve nga ana e pushtetit vendor. Fshati mbart një histori të shekullore ku përmendet edhe në luftërat e Skënderbeut me Turqit. Megjithatë, banorët thonë se historikisht në fshatin e tyre kanë munguar investimet. Pëllumb Dauti thotë se ... Read More »